Advertisement

Bakır, üç haftanın en düşüğüne yakın seviyeden işlem görürken gerilemesini ikinci haftaya taşıyor. Bakırın düşüşünde Çin’in Qingdao Limanı’nda finansal işlemlerle ilgili yapılan incelemenin teminat olarak gösterilen bakıra talebi azaltacağı endişesi etkili oluyor.

Londra Metal Borsası’nda işlem gören üç ay vadeli bakır kontratları yüzde 0.4 kadar gerileyerek 12 mayıs tarihinden bu yana en düşük seviye olan 6,751 düştü ve Tokyo saati ile 16.29'da 6,755.25 dolardan alıcı buldu. Bakır, bu hafta yüzde 1.3 oranında değer kaybına uğradı.

Qingdao Limanı teminatlı depolarında, borçlar için teminat olarak kullanılan bakırın birden fazla kez sayılıp sayılmadığı görmek için stoklarını inceliyor. Macquarie Group Ltd.,  depolardaki  incelemenin, bankaları emtia finansı konusunda tedbirli olmaya yönelttiğini ve kredilerdeki herhangi bir düşüşün bakıra değer kaybettirebileceğini açıkladı.

Tokyo’da bulunan Astmax Asset Management Inc. kidemli fon müdürü Tetsu Emori konu ile ilgili, “Soruşturma, bakır üzerinde baskı yarattı. Üç ay vadeli bakır kontralarına kıyasla anında teslim edilen bakıra ödenen kar payı düşüyor” yorumunda bulundu.