Advertisement

Amerikan diplomatlar, ABD ordusunun Irak'tan ayrılmasının ardından 3 yıl geçmeden yeniden mezhep çatışmasıyla burun buruna gelen ülkenin Suriye'deki gibi bir iç savaşa sürüklenmesini önleyecek siyasi bir çözüm arayışındalar.

Işid güçleri dün Bağdat'ın 55 km uzağında Irak ordusuyla, Kerkük'te ise Kürt birlikleriyle çatıştı. Irak'taki temsilcilikleri korumak için ülkeye küçük çapta bir birlik gönderen Barack Obama'nın bugün Kongre'deki başkan vekillerine Amerika'nın seçenekleriyle ilgili bilgi vermesi bekleniyor. Başkan'ın Irak'taki krizin üstesinden gelmek için masadaki siyasi adımları tüketmeden askeri seçenekleri gündeme alması beklenmiyor.

2007'de ABD'li Orgeneral David Petraeus'e Bağdat'ta danışmanlık yapan Stephen Biddle konuyla ilgili “Irak krizinin, İran ve ABD gibi bölgesel güçleri mezhep savaşının içine çekme riski olsa dahi ülkenin olası bölünmesinin, Yugoslavya ve Sudan örneklerinde olduğu gibi yeni ülkelerin kurulmasına yol açması beklenmiyor.” yorumunda bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Haziran 2014 Cuma, 08:42 Misafir ülkeyi istikrarsızlaştırmak için herşeyi yaptılar, şimdi bütün bunlar dün gece ortaya çıkmış gibi davranıyorlar. çekiç gücün ülkeyi 3 e böldüğü 1993 den beri zaten ırak 3 parça... amaç, ortadoğu petrollerinin bu bölgeye refah, imar, güçlü devlet vs sağlamaması oyunu. ülkemize bir kez daha sahip çıkalım, ülkemizi, birliğimizi ve bayrağımızı kimseye oyuncak etmeyelim. bu çağğda bölüneni yamyam gibi yerler işte böyle.
18 Haziran 2014 Çarşamba, 15:56 Misafir şimdiye kadar yalancıktan mı bölünmüştü..?