Advertisement

(20:15’te güncellendi)

Avrupa hisseleri, Orta Doğu'daki şiddet olaylarının kızışması ve ABD ekonomisinin ilk çeyrekte son resesyondan bu yana en yüksek oranda daralması ile 2 aydan uzun bir sürenin en büyük düşüşünü kaydediyor

GDF Sue SA, Fransa'nın ülkenin en büyük gaz dağıtıcısı konumundaki şirketin 1.5 milyar euro (2 milyar dolar) tutarındaki hisselerini satacağını açıklaması ile yüzde 2.3 düşüş yaşadı. Aker Solutions ASA, Total SA’nın Skandi Aker gemisi kontratını iptal ettiğini açıklamasının ardından yüzde 5.5 değer kaybetti. Banco Comercial Portugues SA, devletten aldığı desteği planlandığından daha erken ödeyebilmek için hisse satışı yapacağını açıklamasının sonrasında Eylül 2012’den bu yana en büyük ralliyi yaptı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.1 gerileyerek Londra’da 341.94 puan ile günü tamamladı. Endeks son dört günde, yatırımcıların Irak'taki gelişmelere ve Almanya'da iş dünyası güveni yılın en düşük düzeyine gerilerken Euro Bölgesi imalat sanayi verilerindeki zayıflığa ağırlık vermesi ile yüzde 1.8 kayıp yaşadı.

Düsseldorf’ta bulunan Meriten Investment Management GmbH portföy dağılımı ve fon yönetimi müdürü Gunther Westen, “İvme biraz düştü. Daha iyimser verilere ihtiyacımız var. Ancak büyük olasılıkla Irak ve Ukrayna krizleri göz önüne alındığında işlem çeşitliğimiz iyi durumda” ifadelerini kullandı.

Ulusal gösterge endeksleri, Portekiz hariç bugün açık olan bütün Batı Avrupa piyasalarında düşüş gösterdi. Almanya’nın DAX endeksi yüzde 0.7 gerilerken, İngiltere’nin FTSE 100 endeksi yüzde 0.8 düşüş yaşadı. Fransa’nın CAC 40 endeksi ise yüzde 1.3 oranında geriledi.

(20:15’te güncellendi)