Advertisement

(19:55'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, ABD faiz oranlarının 2015 başında yükselebileceği tahmininin London Stock Exchange Group Plc.’deki (LSE) ralliyi düşüreceği endişesiyle, dört günlük düşüşün ardından yatay seyrediyor (19:50'de güncellendi)

Barclays Plc, bireysel işlem alanı nedeniyle New York'ta dava açılmasının ardından yüzde son iki yıldaki en büyük düşüşü yaşadı. London Stock Exchange Group Plc, Frank Russell Co.’yu 2.7 milyar dolara satın almaya karar vermesinin ardından yüzde 6.1 değer kazandı. Bwin.Party Digital Entertainment Plc ise şirketin satışa çıktığı söylentilerinin reddedilmesinin ardından yüzde 3.6 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1’den az düşerek Londra’da 341.86 puan ile kapanış yaptı. Endeks erken saatlerde, Fed St. Louis Başkanı James Bullard’ın faiz oranlarının Mart 2015’te yükselebileceği açıklamasının ardından, yüzde 0.5 gerilemişti. Endeks son dört günde, yatırımcıların Irak'taki şiddet olaylarına ağırlık vermesi, Euro Bölgesi'nde imalat sanayinin zayıfladığını gösteren veri ve ABD'nin 2009'dan bu yana en büyük daralmayı kaydetmesi ile, yedi haftanın en uzun kayıp periyodunu kaydetti.

Londra’da bulunan Barclays Wealth & Investment Management stratejistlerinden Henk Potts konu ile ilgili olarak, “Piyasada çok büyük bir tartışma süregeliyor; politikanın normalleşme süreci ne zaman başlayacak? Fed, çıkış stratejisinin nasıl olacağı konusunda ipuçları vermeye başlıyor. Yatırımcılar odaklanması gereken nokta faizlerin ne zaman yükseleceği değil, ileriki faiz oranı artışlarının hızı ve bunun nasıl etki edeceği” yorumunda bulundu.

(19:50'de güncellendi)