Advertisement

Asya hisseleri, hisse değerlemelerinin bu yılın en yükseğine ulaşması ve Çin'de enflasyonun beklentilerin altında kalması sonrasında düşüşü ikinci güne taşırken, bölgesel gösterge endeks son iki ayın en dik düşüşüne hazırlanıyor.

Satışlarının yüzde 75'ini Japonya dışından elde eden Toyota Motor Corp., yüzde 1.1 geriledi. Nomura Holdings Inc., güvenlik şirketlerinin bölgesel endekste en dik kayıpları yaşaması ile yüzde 2.5 değer kaybetti. Navitas Ltd., 38 milyon dolarlık bir değer düşüklüğü ücreti alacağını açıklaması sonrasında yüzde 31 düşüş yaşadı. Shandong Weigao Group Medical Polymer Co. ise, JPMorgan Chase & Co. tarafından hisselerine alım tavsiyesi verilmesi üzerine yüzde 3.2 yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 gerileyerek Hong Kong saati ile 14:24'te 146.65 puan olurken, endeksteki on sektör grubunun dokuzu geriledi. Endeks, değerlemelerin Aralık'tan bu yana en pahalı düzeye gelmesi ile 7 Temmuz'da günü altı yılın en yükseğinden tamamlamıştı.

Japonya'da Topix endeksi yüzde 0.4 geriledi. Toyota Motor yüzde 1.1 düşüşle 1,062 yene, Nissan Motor Co. da aynı oranda kayıpla 978 yene geriledi. Nomura yüzde 2.5 düşüşle 698 yen oldu.