Advertisement

(21:35'te güncellendi)

Portekiz'deki finansal gerilim sinyallerine yönelik endişelerin abartıldığı söylentileriyle birlikte Standard & Poor’s Endeksi’nin yüzde 1’den fazla düşüş kaydetmesinin ardından, ABD hisseleri kayıpları azalttı. ABD Hazine tahvilleri, yen ve altın ise yatırımcıların güvenli varlıklara yönelmesi ile yükseliyor.

Standard & Poor's 500 Endeksi New York saati ile 13:55'te yüzde 0.3 düşüşle erken saatlerdeki yüzde 1 oranı kadar kaybı azalttı. Russell 2000 Endeksi, yüzde 0.6 gerileyerek önceki yüzde 1.9’lük düşüşü hafifletti. Stoxx Europe 600 Endeksi,  yüzde 1.1 düşerek Mayıs ayından bu yana en zayıf seviyesine geriledi.  Portekiz'de 10 yıl vadeli tahvil faizi 21 baz puan artarak yüzde 3.97 oldu. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi ise iki baz puan düşüşle yüzde 2.54 oldu. Yen 16 önemli para birimi karşısında güçlenirken, altın yüzde 1.2 değer kazandı

Euro Bölgesi'nin büyük borç krizi sonrasında oluşan şoklara karşı kırılganlığının devam ettiğine yönelik endişelerin yeniden canlanması ile, Avrupa'nın en borçlu ülkelerinin tahvilleri Portekiz öncülüğünde geriliyor. ABD hisseleri, bu hafta başındaki iki günlük satışın ardından internet ve küçük ölçekli hisselerin öncülüğünde düşüş gösterdi.  Bloomberg’in derlediği verilere göre, küresel hisselerin değeri geçtiğimiz hafta 66 trilyon ile zirve rekoruna tırmandı.

McQueen, Ball & Associates şef yatırımcısı Bill Schultz konu ile ilgili olarak, “Herkes en kötüsünün olacağı beklentisindeydi, ancak günler geçtikçe endişeler biraz hafifledi. Şu an piyasa endişelerinin yarın o kadar büyük çapta olmayacağını söylüyor” yorumunda bulundu.

(21:35'te güncellendi)

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Temmuz 2014 Perşembe, 17:08 Misafir para bas bas bas nereye kadar bu yalan sistem