Advertisement

(21:10'da güncellendi)

ABD hisseleri, Apple Inc.’ten Time Warner Inc. ve Intel Corp’a yeni anlaşmalar ve kar açıklamaları sonrasında ralli yapmaları ile yükselirken, küçük ölçekli şirketler ise düşüşün ardından toparlanıyor.

Time Warner, Rupert Murdoch’un sahip olduğu 21st Century Fox Inc.’in şirkete sunduğu satın alma teklifinin geri çevrilmesinin ardından yüzde 17 değer kazandı. Intel, üçüncü çeyrek satış tahmininin kişisel bilgisayar piyasasının 2 yıllık düşüşten toparlanacağı iyimserliğini alevlendirmesinin ardından yüzde 7.3 artış gösterdi. Apple ve Inteenational Business Machines Corp., kurumsal kullanıcılar için kablosuz cihazlarda kullanılmak üzere uygulamalar geliştirme kararı almasının ardından en az yüzde 0.9 yükseldi.

Standard & Poor’s Endeksi, yüzde 0.4 yükselerek New York saati ile 13:35’te 1,981.23 puan seviyesine ulaştı. Dow Jones Industrial Average, 68.60 puan veya yüzde 0.4 artış ile 17,129.28 puan oldu. Russell 200 Endeksi, erken saatlerde yüzde 0.6 gerilemesinin ardından yatay bir seyir izliyor. S&P 500’deki tüm hisselerin işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 39 üzerinde seyrediyor.

Los-Angeles merkezli Wedbush Securities Inc. hisse senetleri müdürü Michael James konu ile ilgili olarak, “Oldukça olumlu haberler aldık ve S&P’deki Intel ve Time Warner şirketlerindeki gelişmeler piyasasının tamamına pozitif etki ediyor” dedi.

S&P 500, beklentilerin üzerinde gelen şirket karları ve merkez bankası teşviki ile bu yıl yüzde 7.2 yükseliş kaydetti. ABD ekonomisi, ilk çeyrekteki yüzde 2.9 oranındaki gerilemenin ardından toparlanma işaretleri gösteriyor.

(21:10'da güncellendi)