Advertisement

Amerikan Merkez Bankası Fed'in iş dünyasının nabzını tuttuğu araştırma raporu "bej kitap" Haziran sayısında ekonominin ülke genelinde düzeldiğine işaret edildi.

Fed'in iş dünyasının nabzını tuttuğu araştırması Bej Kitap'ın Haziran sayısında 12 Fed şubesinin görev alanlarındaki ekonomik aktiviteler ile ilgili bilgiler yer aldı

Yılın ikinci yarısında ekonomik faaliyetlerin tüm bölgelerde yükselişte olduğunu belirtilen Bej Kitap'ta tüm bölgelerde imalat sanayinin genişlediği ve tüketici harcamalarının güçlü şekilde arttığı ifade edildi.

Fed'in Kansas City şubesi tarafından toplanan 7 Haziran öncesine ait verilerle gerçekleştiren araştırma, ekonomik faaliyetlerin 12 bölgeden 5'inde ölçülü, geri kalan bölgelerde ise mütevazı bir artış izlendiğini ortaya koydu.

Raporda çoğu bölgenin ekonomik görünümünün pozitif olduğu ve işgücü piyasasında yaşanan olumlu gelişmenin tüm bölgelerde hissedildiği bilgisine yer verildi.

Bej Kitap'ta  tüm bölgeler imalat sanayinde genişleme rapor etti.

Tüketici harcamalarının ve otomobil satışlarının da ülke genelinde artmakta olduğu ifade edilen rapor, ABD ekonomisinin yılın geri kalanında güçlenmeye devam edeceği görüşünü destekliyor.