Advertisement

ABD hisse senetleri, Time Warner Inc. ve Intel Corp. gibi önemli şirketlerin, satınalma haberleri ve kar açıklamaları ile birlikte değer kazanmasının desteği ile yükseldi ve Dow Jones Endeksi tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Time Warner, şiddetle reddedilmesine karşın, Rupert Murdoch’a ait 21st Century Fox Inc.'nin şirketi satınalmak için teklif götürdüğü haberine bağlı olarak yüzde 17 arttı. Intel, üçüncü çeyrek satış tahmininin kişisel bilgisayaar piyasasının iki yıllık gerilemenin ardından tekrar ayağa kalkacağına ilişkin iyimserliği desteklemesinin aardından yüzde 9.3 sıçradı. International Business Machines Corp., kablosuz araçların şirket kullanıcıları için uygulamalar geliştirmek amacıyla Apple Inc. ile anlaşmaya varmasının ardından yüzde 2.1 değer kazandı.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 0.4 yükselerek 1,981.57 puandan kapandı. Dow Jones Endeksi 77.52 puan ya da yüzde 0.5 yükselerek, günü rekor seviye olan 17,138.20 puandan tamamladı. Küçük şirketleri içeren Russell 2000 Endeksi, önceki gün Fed'in değerlemelere ilişkin endişelerini belirtmesinin etkisi ile yüzde 1 gerilemesinin ardından dün yüzde 0.2 daha düştü.

Philadelphia Trust Co. şef yatırım yetkilisi Richard Sichel, "Yellen önceki gün birkaç şeyin yoldan çıkmasına neden olmuş olabilir, ancak dün tekrar şirket karlarına döndük," dedi ve "Kar dönemi önemli bir durum ve önemli şirketlerden bazılarının durumu çok iyi ve bunun devamı gelecek" şeklinde görüş bildirdi.

Fed Başkanı Janet Yellen, önceki gün sosyal medya ve bioteknoloji şirketlerinin değerlemelerinin yüksek olduğu endişelerini işaret eden Fed raporunun ardından, dün yaptığı açıklamada, varlık değerlemelerinin geneldei, tarihi normlarının fazla dışında olmadığını belirtti.