Advertisement

(20:05'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, gün içi işlemlerin son 30 dakikasında Malezya yolcu uçağının Ukrayna’da düşmesiyle kayıpları genişleterek 1 haftanın en büyük düşüşünü kaydetti. Avrupa Birliği ve ABD, Rusya’ya yönelik yaptırımları sertleştirdi.

Novartis AG hisseleri, şirketin tahminlerin altında ikinci çeyrek karı açıklaması nedeniyle yüzde 1.7 değer kaybetti. Sandvik AB, açıklanan karın tahminlerin altında kalmasıyla yüzde 4.1 geriledi. ITV Plc hisseleri, Liberty Global Plc'nin şirketin azınlık hissesini almasıyla birlikte yüzde 6.2 ivmelendi. SAP SE, analist tahminlerinin üstünde gelen kar rakamları sayesinde yüzde 2.4 çıkış gösterdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra'da yüzde 0.9 kayıpla günü 339.74 puan ile tamamladı. Yatırımcıların Portekiz bankalarının sermaye gücünü ağırlık vermeleri ve değerlemelerin 2009’dan bu yana en yüksek seviyelere ulaşması ile endeks, bu ay yüzde 0.6 düşüş gösterdi.

Ukrayna’daki Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Malezya Havayolları'na ait Boeing 777 tipi yolcu uçağını, Rusya sınırından 60 kilometre uzakta Ukrayna topraklarında düşürdü. Uçağın içinde 280 yolcu ve 15 mürettebat olduğu belirtildi. Ukrayna İçişleri Bakanlığı yetkilisi tarafından uçağın, Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yaptığı sırada 10 bin metre yükseklikte Rusya hava sahasına girmeden hemen önce düştüğü açıklaması yapıldı.

ABD ve Avrupa Birliği, (AB) Rus şirketlerine şimdiye kadarki en sert yaptırımları uygulayacaklarını açıkladılar. Ukrayna krizi sebebiyle Rusya'nın 2 trilyon dolarlık ekonomisine karşı uygulanacak yaptırımların devamının gelebileceği açıklandı.

Obama yönetiminin hedefleri arasında Rusya'nın en büyük petrol şirketi OAO Rosneft, doğal gaz üreticisi OAO Novatek, ülkenin en 3. büyük bankası OAO Gazprombank ve aralarında Kalaşnikofun üreticisinin de bulunduğu 8 savunma şirketi var. Brüksel'de bir araya gelen AB liderleri, Rus şirketlerini kara listeye alma ve Rusya'daki kamu sektörü projelerine kredi sağlanmasını önleme konularında anlaştılar.

(20:05'te güncellendi)