Advertisement

General Electric Co.’nun ikinci çeyrek dönem karının analistlerin tahminlerini karşılamasıyla şirket bu ay Synchront Financial birimi için ilk halka arza hazırlanıyor.

Connecticut merkezli General Electric Co.’nun yaptığı açıklamaya göre, şirketin devam eden operasyonlarla yükselen kar oranı, geçen seneye göre yüzde 8 veya hisse başına 39 sent artış ile 3.9 milyar dolara ulaştı. Kar oranının yükselmesinin ardından General Electric Co. CEO’su Jeffrey Immelt sanayi işletmelerine odaklanmasıyla şirket tarihinin en büyük satın alımını gerçekleştirdi ve Alstom SA’nın enerji varlıklarını 17 milyar dolara satın aldı. Alstom’ın doğalgaz ve buhar türbini operasyonlarının desteğiyle Immelt’in imalat sanayi karının artırılması hedefi desteklenmiş oldu.

Missouri’de bulunan Edwards Jones & Co. analistlerinden Christian Mayes konu ile ilgili, “Sanayiye daha fazla odaklanmaya doğru bu geçiş uzun bir süre alacak. İşletme finansmanı, büyümenin hızını yavaşlatıyor. İlk halka arz,  sanayiye geçiş döneminin önemli bir parçası” yorumunda bulundu.

Şirket hisseleri, işlemler öncesinde yüzde 1.5 yükselerek NewYork’ta 27 dolara yükseldi. General Electric Co., Standard & Poor’s 500 Endeksi’ndeki yüzde 5.9 oranındaki yükselişe kıyasla, bu yıl yüzde 5.1 değer kaybetti.