Advertisement

- ABD bütçe açığı bu yıl yüzde 24 azaldı

BD bütçe açığı 2014 mali yılında, daha güçlü hale gelen ekonominin gelirlerin giderlerden 7 kat hızlı artmasını sağlaması ile, geçen yıla göre yüzde 24 azaldı. ABD Maliye Bakanlığı açıklamasına göre, Ekim'den Temmuz'a kadar olan dönemde ABD bütçesi 460.5 milyar dolar açık verdi. Bütçe geçtğimiz yılın aynı döneminde ise 607.4 milyar dolar açık vermişti. ABD hükümeti geçtiğimiz ay, 94.6 milyar dolar açık vermiş, bu rakam 2013'e göre 3 milyar dolar az olmuştu.

- Euro 'azalan güven' ile 9 ayın düşüğüne yaklaştı

Euro, Almanya'da yatırımcı güven endeksinin 2012'den bu yana en düşük seviyeye inmesinin, Japonya'da görülen deflasyon sarmalına Avrupa'nın da kapılabileceğine yönelik endişeleri artırmasının ardından, 9 ayın düşüğüne yaklaştı. Dolar Endeksi 81.650 puan ile Eylül 2013'ten bu yana en yükseğe tırmandı. ABD'de yarın açıklanacak olan perakende satışlar verisi öncesinde ekonomistler üst üste altıncı ayda artış bekliyor. Alman devlet tahvil faizleri, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) aldığı önlemlerin enflasyonu artırmaya yeterli olmayacağı yönündeki endişeler nedeni ile, yüzde 1'e doğru geriledi. Ruble, ekonomik yaptırımların etkilerinin görülmeye başlanması ve Ukrayna krizi ile değer kaybetti. Yeni Zelanda doları ülkede konut sektöründe görülen yavaşlama sonrasında geriledi.

- ABD hisseleri 'enerji' ile geriliyor

ABD hisseleri, Standard & Poor's Endeksi'nin Nisan'dan bu yana en büyük iki günlük yükselişi kaydetmesinin ardından, yatırımcıların jeopolitik gelişmeleri değerlendirmesi ve enerji hisselerinde yaşanan kayıplar ile geriliyor. Brent petrolü 9 ayın düşüğünü gördü. S&P 500 yüzde 0.4 gerileyerek New York saati ile 14:51'de 1,928.66 puan oldu. Endeks son iki işlem gününde yüzde 1.6 artış gösterdi. Dow Jones endeksi ise 30.73 puan düşüşle 16,539.25 puanda.

- Altın New York'ta yükseliyor

Altın New York'ta, yatırımcıların ağırlığını Ukrayna'daki gerilimin güvenli varlık talebini artırması ile, yükseldi. Ukrayna, Rusya'nın insani yardım malzemeleri taşıdığını belirttiği 280 kamyonluk konvoyun ülkeye girişine 'uluslararası kurallara uymadığı ve Kızıl Haç'ın öncülüğünde olmadığı' gerekçeleri ile izin vermeyecek. Altın, Goldman Sachs Group Inc.'nin aşağı yönlü beklentisinin aksine, Ukrayna ve Ortadoğu'daki gerilimin değerli metale talebi artırması sayesinde, bu yıl yüzde 9.4 yukarıda seyrediyor. Dolar bugün değer kazanırken, küresel hisse senetleri yatay seyretti.

- Avrupa hisseleri günü düşüşle tamamladı

Avrupa hisseleri Nisan'dan bu yana en dik çıkışın ardından, Henkel AG'nin değer kaybı ve Ladbrokes Plc'nin değer kazanması ile yatay seyrederken, yardım konvoyu Rusya'dan Ukrayna'ya doğru yola çıktı. Stoxx Europe 600 Endeksi günü yüzde 0.2 kayıp ile 328.74 puandan kapattı. Gösterge endeks geçtiğimiz hafta Irak, Ukrayna ve Gazze'deki krizlerle yüzde 2.1 geriledi. Endeks dün Rusya savaş uçaklarının Ukrayna sınırına yakın bölgelerde askeri tatbikat yapmayı durdurması haberlerinin ardından yüzde 1.4 ralli yapmıştı. Itar-Tass'ın aktardığına göre Rusya, Ukrayna'nın güneydoğusuna içinde gıda, ilaç ve içme suyu bulunan 280 kamyon insani yardım malzemesi gönderdi.

- Yurtiçi piyasalarda olumsuz hava sürüyor

Yurtiçi piyasalarda haftanın ilk gününde yaşanan sarsıntının sonrasında, Borsa ilk seansta yükselirken seans arasında TL'de satışlar görülüyor.

Dün Cumhurbaşkanlığı seçimi ve siyasi gelişmelere odaklanarak güne alıcılı başlayan yurtiçi piyasalarda, AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik'in açıklamaları ve özellikle kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in siyasi risklere vurgu yaptığı Türkiye değerlendirmesi ile sert satışlar görüldü.

Standard & Poor's Analisti Elliot Hentov, Türkiye'deki gelişmelerle ilgili Bloomberg HT'nin sorularını yanıtladı.
Türkiye'nin kredi görünümünde en önemli noktanın dış borçlanma olduğunu belirten Hentov, en önemli kırılganlık noktasının ise cari açık olduğunu söylerken, yeni hükümet ile ekonomi politikalarında bir değişiklik beklemediklerini ifade etti. "Borçlanma maliyetindeki hızlı yükseliş not inidirimine neden olur" ifadelerini kullanan Hentov, hem Türkiye hem de komşu ülkelerdeki gelişmelerin risk oluşturduğunu vurguladı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası yaptığı açıklamada, sonucun Türkiye'nin BB+ olan kredi notuna doğrudan etkisi olmayacağını ifade etti.

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi dün, en yüksek 80,483.42 puana kadar tırmanırken, gösterge faizin yüzde 9'un üzerindeki seyrini sürdürmesi ve Fitch'ten gelen değerlendirmede siyasi risklere vurgu yapılmasıyla, önce 79 bin daha sonra da 78 bin puanı aşağı yönlü kırdı ve haftanın ilk işlem gününü Cuma günkü kapanışa göre 1,928.16 puan, yani yüzde 2.43 düşüşle 77,271.25 puandan kapattı.

BIST 100 bugün ise güne önceki kapanışa göre 61.72 puanlık yükselişle 77,332.97 puandan başladı. Endeks ilk seansı 77,702.06 puan ile yüzde 0.56 artışla tamamladı. Endeks günü yüzde 0.72 puanlık yükselişle 77.827.25 puandan kapattı.

Dolar/TL bugün güne 2.1522'den başlarken, en yüksek 2.1681'e kadar tırmanmasının ardından kur saat 17:40 itibarıyla yüzde 0.37 yukarıda 2.1602 seviyesinde.

Euro/TL güne 2.8812'den başlamasının ardından, en yüksek 2.8931'i gördü. Kur aynı dakikalarda yüzde 0.10 artışla 2.8840'dan alıcı buluyor. Sepet kur ise 2.5223 düzeyinde.

İki yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi dün günü yüzde 9.34'ten tamamlarken, bugün 17 baz puan kadar artışla yüzde 9.51 seviyesinde.