Advertisement

Citigroup Inc. analistleri, bankaların traderların Döviz göstergelerinde yaptıkları hilelere ilişkin suçlamalarla ilgili incelemeleri sona erdirmek ve anlaşmaya varmak ödeyeceği cezanın küresel çapta 41 milyar dolara ulaşabileceğini belirtiyor

Deutsche Bank AG, 5.1 milyar euro (6.5 milyar dolar) ile cezadan en çok etkilenen banka olarak görülüyor. Led Kinner liderliğindeki Citigroup analistleri, Franfurt merkezli bankanın ödeyeceği tutarın tahmini olarak maddi defter değerinin veya varlıklarının değerinin yüzde 10’una ulaşabileceğini ifade ediyor.

Benzer hesaplamalar kullanarak yapılan tahminlerde Barclays Plc’nin yaklaşık 3 milyar sterlin (4.8 milyar dolar) ve UBS AG’nin 4.3 milyar İsviçre frangı (4.6 milyar dolar) ceza ile karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

Dünya genelinde yetkililer, traderların müşterilerinden önce işlem gerçekleştirdikleri ve döviz göstergelerinde hile yapmak için anlaştıkları yönündeki iddiaları inceliyor. Konu ile ilgili kişilerin verdiği bilgilere göre İngiltere ve ABD’deki düzenleyiciler gelecek ay bazı bankalar ile anlaşmaya varabilir.

Deutsche Bank, Barclays ve UBS, Citigroup’un tahminleri üzerinde yorum yapmayı reddetti.