Advertisement

JPMorgan Chase & Co ABD'de Döviz tradingi işlemleri ile ilgili soruşturmayla karşı karşıya olduğunu belirterek, olası dava giderlerini 1 yılı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesine çıkardı.

Şirket dün yayımladığı raporda ABD Adalet Bakanlığı ile ve farklı soruşturmalarla ilgili olarak da İngiltere ve bazı ülkelerdeki regülatörler ile işbirliği yapıldığını bildirdi. ABD'nin en büyük bankası, hukuki giderleri için  5.9 milyar dolara ihtiyacı olabileceğini duyurdu. Bankanın hukuki giderleri Haziran sonundan bu yana 1.3 milyar dolarlık artışla 5.9 milyar dolara ulaşarak, 2013 ortasından bu yana en yüksek seviyeye çıkmış oldu.

Banka raporda ülkedeki genel hukuki atmosfer ile ilgili olarak "ABD hükümeti son aylarda finans kurumları ile ilgili hukuki işlemler noktasında ciddi anlamda durulacağını ortaya koymuştur. Bu yöndeki çabalar finans kurumları için müşteri ve iş kaybı gibi durumlarla sonuçlanabilir" denildi.

CEO Jamie Dimon döneminde banka geçen yıl 23 milyar dolarlık hukuki anlaşma yaparken, traderların en büyük bankalarda işlemlere fesat karıştırarak kar elde ettiği iddiasıyla uluslararası bir soruşturma ile mücadele ediyor. Citigroup ve Zürih merkezli UBS de geçen hafta haklarında Adalet Bakanlığı tarafından döviz işlemlerine ilişkin  hukuki soruşturma açıldığını açıklamışlardı. Citigroup 3. çeyrek giderlerine 600 milyon dolarlık cezayı da yansıtmıştı.