Advertisement

Yen dolar karşısında, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) teşviki artırması ve Fed’in faiz oralarını yükseltmeye yaklaşması ile 7 yıldan bu yana ilk kez 115 yenin ötesine zayıfladı.

Yen euro karşısında, BOJ Guvernörü Haruhiko Kuroda’nın enflasyonun canlandırmak için atılabilecek adımların sınırsız olduğu açıklamasının ardından düşüşü 6. güne taşıdı. Dolar 16 önemli para biriminin çoğu karşısında, yarın açıklanacak olan ve Ekim ayında ABD’li işverenlerin istihdam sağlama hızının 2014 ortalamasına göre daha fazla arttığını göstermesi beklenen veri öncesinde güçlendi. Euro dolar karşısında Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) bugün para politikası kararını açıklaması öncesinde yatay bir seyir izliyor.

Tokyo’daki SMBC Nikko Securities Inc. kıdemli tahvil stratejistlerinden Makoto Noji, “Yen zayıflamayı sonlandırmasını beklemiyorum. Kuroda’nın yorumları hükümetin yenin gerilemesine tolerans göstermesi ile birlikte yen daha da düşüş kaydediyor” dedi.

Yen dolar karşısında, yüzde 0.8 kadar zayıflayarak 115.52 yen ile Kasım 2007’den bu ayan en düşük seviyeyi görmesinin ardından yüzde 0.1 değer kaybederek Tokyo saati ile 13:43’te 114.75 dolar oldu. Yen euro karşısında yüzde 0.2 gerileyerek 143.43 yen seviyesine geldi ve yenin geçtiğimiz 5 günlük kaybı yüzde 3.9 oldu. Euro dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek 1.2502 dolardan işlem gördü.

Kuroda dün yaptığı açıklama ile parasal genişlemenin yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşılana kadar süreceğini belirtti ve bu bağlamda para politikasında gerekli düzenlemelerin tereddütsüz gerçekleştirileceğini vurguladı. 31 Ekim’deki toplantıda BOJ Japonya hükümet tahvili alımları için yıllık hedefini 80 trilyon yene (698 milyar dolar) çıkardı.

Kapat