Advertisement
SAĞLIK ABONE OL

Kanada'nın British Colombia eyaletine bağlı Fraser Valley bölgesinde kuş gribi nedeniyle karantina altına alınan çiftlik sayısı 4'e çıkarken, Hong Kong, Kanada'dan yaptığı tavuk ve yumurta ithalatını kuş gribi nedeniyle durdurduğunu açıkladı.

Fraser Valley bölgesinde biri hindi diğeri tavuk 2 çiftlikte kuş gribi virüsü saptandı. Kanada Gıda Denetim Ajansı ekiplerince bölgedeki başka çiftliklerde yürütülen araştırmalar sonucu, virüsün 2 çiftliğe de sıçradığı açıklandı.

Yeni incelenen iki çiftliğin de karantinaya alındığı bildirildi. Daha önce itlafına başlanan 18 bin hindi ve tavuğa ilaveten son 2 çiftlikte de 12 bin tavuk ve hindinin itlaf edileceği duyuruldu.

Hong Kong hükümetinden anında önlem

Hong Kong Gıda Güvenliği Departmanı'ndan yapılan ve Kanada makamlarına da iletilen açıklamada, bu ülkeden yapılan tavuk ve yumurta ithalatının, sorun ortadan kalkıncaya kadar durdurulduğu bildirildi.

Hong Kong, bu yıl ekim sonuna kadar Kanada'dan 7 bin ton dondurulmuş tavuk ile 170 bin yumurta ithal etmişti. Hong Kong'a ihraç edilen kümes hayvanı ürünlerin tamamı Fraser Valley bölgesindeki çiftliklerden yapılıyordu.

Fraser Valley bölgesindeki çiftliklerde rastlanan kuş gribinden, şu ana dek olumsuz etkilenen kimsenin olmadığı, iyi pişirilmesi halinde ürünlerin yenilmesinin risk oluşturmayacağı belirtiliyor. Bölgede, 2005 yılından bu yana yaşanan kuş gribi salgınlarında 15 milyondan fazla hayvan itlaf edildi.