Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Almanya’da fabrika siparişleri, Ekim ayında beklentilerin üzerinde yükselerek Avrupa’nın en büyük ekonomisinin yıl ortasındaki düşüşten toparlanmaya devam ettiği sinyali verdi.

Almanya Ekonomi Bakanlığı’nın Berlin’de yaptığı açıklamaya göre mevsimsel dalgalanmalar ve enflasyona göre düzenlenmiş siparişler, Eylül ayındaki revize edilmiş yüzde 1.1’lik yükselişin ardından Ekim ayında yüzde 2.5 artış gösterdi. Bloomberg News anketine katılan 37 ekonomistin tahmin medyanı, siparişlerin yüzde 0.5 artış göstereceği yönündeydi. Siparişler bir yıl önceye göre yüzde 2.4 arttı.

Almanya ekonomisi, Haziran ayı itibarıyla sona eren üç aylık dönemde daralması ve Bundesbank’ın büyümenin yılın sonuna kadar hızdan yoksun olacağını belirtmesinin ardından son çeyrekte çok az miktarda bir genişleme gösterdi. Almanya’nın en büyük ticaret ortağı Euro Bölgesi ekonomik durağanlıktan kaçınmak için çaba gösterirken, Avrupa Merkez Bankası (AMB) üzerinde gerektiğinde ek teşvik önlemlerinin alınmasına hazır olunmasına yönelik baskılar artıyor.

Frankfurt’taki Union Investment GmbH baş ekonomisti David Milleker, “Geçtiğimiz birkaç aydaki hayal kırıklığı yaratan rakamlar, yurtiçi yatırım talebindeki aşırı zayıflığı yansıtıyor. Kapasite kullanımı oldukça yüksek dolayısıyla yatırım da iyi olmalı” diye konuştu.