Advertisement

Devlet tarafından işletilen Kuwait Petroleum Corp. Başkanı Nizar Al-Adsani, Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) kolektif üretimini değiştirmemesi veya dünya ekonomisinde büyümenin canlanmaması halinde petrol fiyatlarının en az yarıyıl 65 dolar civarında kalacağını söyledi.

Petrol, ABD’nin 30 yıldan uzun bir sürenin en hızlı üretimini gerçekleştirmesi ve talebin daha yavaş bir genişleme göstermesi ile ayı piyasasında işlem görüyor. OPEC, 27 Kasım’da gerçekleşen toplantısında, üretim hedefini sabit tutma kararı aldı ve Avrupa gösterge petrolü Brent’teki düşüşü hızlandırarak Mayıs 2010’dan bu yana ilk kez varil başına 70 doların altında gerilemesine neden oldu.

Kuwait Petroleum Corp. CEO’su Nizar Al-Adsani, “Petrol fiyatlarının, OPEC’in üretim politikasını değiştirmesine ve dünya ekonomisinde büyümenin belirginleşmesine kadar veya jeopolitik tansiyonlar yükselene kadar 6-7 boyunca mevcut 65 dolar seviyelerinde kalacağını düşünüyorum” dedi.

Petrol fiyatları, aşırı üretim ve tüketimdeki zayıf artış ile birlikte Haziran ayındaki bu yılın zirve seviyesinden yaklaşık yüzde 40 geriledi. Suudi Arabistan OPEC’in geçtiğimiz ay Viyana’da aldığını üretimini düşürmek yerine sabit tutma kararına öncülük etti. İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh’e göre söz konusu kararda ABD kaya petrolü üretiminin grubun Pazar payına tehdit oluşturması etkili oldu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Aralık 2014 Salı, 18:01 Misafir yapmayın bir petrol haberine yorum yazdım diğeri başka bir petrol "hikayesi" anlatıyor. fiyatları ceo lar değil piyasa belirler üstelik ceo lar her daim "taraftır" kaldı ki zaten fiyat 62 ye düşmüş. üstüne birçok durgunluk rakamları piyasaya düşmüş. belliki ne dolar ne başka birşey sadece talep yokluğundan bu halde petrol.