Advertisement

(14:50'de güncellendi)

Çin hisseleri son üç haftanın en dik yükselişini kaydetti, yuan ise hükümetin makine ihracatını destekleme sözü sonrasında değer kazandı. Rus Rublesi yükselişi beşinci güne taşırken, Japonya'da 10 yıl vadeli tahvil faizi rekor düşük seviyeye geriledi. 

Şanghay Bileşik Endeksi son 18 ayın en büyük iki günlük kaybından toparlanarak, yüzde 3.4 yükseldi ve 3,072.54 puandan kapandı. Ruble dolar karşısında yüzde 2.5 artışla üç haftanın en yükseğine ulaştı.  Japonya tahvil faizleri yapılan tahvil ihalesinde borçlanma oranının ilk defa sıfırın altına gerilemesi sonucunda düşüş yaşadı. Topix endeksi ise yenin güçlenmesi ile dört günlük kazanca ara verdi

Şanghay'da bulunan Dragon Life Insurance Co. fon yöneticilerinden Wu Kan, "Bazı yatırımcılar son birkaç günde yaşanan büyük düzeltme sonrasında değeri düşen hisseleri dipten alıyor. Yatırımcıların gözdesi ise Çin'dehükümetin ihracatı destekleyeceği görünümü ile şu anda makine şirketleri" yorumunu yaptı. 

Noel tatili nedeniyle kapalı olmayan diğer Asya Borsaları gerilerken, Çin hisseleri geçtiğimiz ayki hızlı yükselişi sürdürdü. Tayvan, Taylanda ve Vietnam'da hisseler en az yüzde 0.3 geriledi. MSCI Asya Pasifik Endeksi ABD ve Avrupa hisselerindeki kapanışı takiben yatay bir seyir izledi. Japonya hisselerinde işlem hacmi son 30 gün ortalamasının yüzde 30 altında seyrederken, Şanghay'da yüzde 10 aşağıda kaydedildi.

Son iki günde yüzde 5 gerileyen Şanghay Bileşik Endeksi, sanayi ve finans şirketlerindeki kazançlar ile toparlandı. Endeks geçtiğimiz ay yüzde 20 ralli yaparak, küresel çapta önemli endeksler arasında en büyük yükselişi kaydetti. Bu yükselişte faiz oranını geçtiğimiz ay son iki yılda ilk defa düşüren ülke merkez bankasının para politikalarında daha fazla genişlemeci olacağı spekülasyonları etkili oldu.

(14:50'de güncellendi)