Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Yunanistan'da, anamuhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Alexis Tsipras, genel seçimlerle ülkenin "sayfa çevirdiğini" söyledi.

Atina Üniversitesi önünde toplanan partililere hitap eden Tsipras, "Halk ve ümit bugün tarih yazdı, egemen Yunan halkı bugün net, güçlü ve tartışılmaz bir talimat verdi. Yunanistan sayfa çeviriyor ve felaketi getiren kemer sıkma önlemlerini, otoriterliği ve beş yıllık acıyı geride bırakıyor" dedi.

Yarından itibaren çalışmaların başlayacağını, memorandumların bugün iptal edildiğini ve Troyka'nın geçmişte kaldığını belirten Tsipras, "Tüm Yunanlıları temsil edecek bir hükümet kuracağız, vatanımızı yeniden inşa etmek için mücadele vereceğiz. Yeni hükümet, tüm AB halklarının ortak çıkarını göz önüne alarak adil ve karşılıklı yararı olacak bir çözüm için müzakereye gideceğiz" diye konuştu.

Tsipras, hükümetin ilk önceliğinin ülkenin kaybettiği onurunu geri alması olduğunu da vurguladı.

Yunanistan'da dün yapılan seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, SYRIZA seçimi yüzde 8 farkla önde götürüyor.

Alexis Tsipras

Yunanistan'a AB ve IMF tarafından dayatıldığını ileri sürdüğü ekonomik kurtarma paketlerinin yeniden müzakere edilmesini savunan Radikal Sol İttifak (SYRIZA) lideri Alexis Tsipras, 28 Temmuz 1974'te Atina'da doğdu. 1980'lerin sonlarında Yunanistan Komünist Gençlik Partisine katılan Tsipras, 1990'lı yıllarda öğrenci hareketinde öncü rol oynadı, 1995'den 1997'ye kadar Yunanistan Ulusal Öğrenci Birliği Merkez Konseyinde seçilmiş temsilci olarak görev aldı.

Tsipras, 1999'da Sinaspismos tis Aristeras Partisinin sekreterliğine, 2004'te de merkez komite üyeliğine ve ardından genel başkanlığına seçildi. 2009'da milletvekili seçilmesinin ardından yeni oluşturulan Radikal Sol İttifak (SYRIZA) partisinin parlamento grup başkanlığı görevine getirilen Tsipras, Sinaspismos Partisinin 2013'te dağılmasının ardından da SYRIZA genel başkanlığını üstlendi. Yunanistan'da, 2012'de yapılan genel seçimlerde, Tsipras'ın liderliğini yaptığı SYRIZA, 2009'da yüzde 4,6 olan oy oranını yüzde 16,77'ye yükselterek ikinci parti oldu. Asıl mesleği inşat mühendisliği olan Tsipras, evli ve iki çocuk babası.

AA