Advertisement

Bakır, ABD talebinin güçlendiğini göstermesi beklenen veri öncesinde Eylül 2012’den bu yana en büyük aylık yükselişi kaydetmeye hazırlanıyor. Bakırdaki yükselişte dünyanın en büyük ikinci metal tüketicisi Çin’in ek teşvik açıklayacağı spekülasyonları da ayrıca etkili oluyor.

Bakır, Ocak ayında yüzde 1.3 gerilemesinin ardından Şubat ayında yüzde 5.8 yükseliş gösterdi. Perşembe günü açıklanacak olan ABD dayanıklı tüketici malları siparişlerinin geçtiğimiz ay gerilemesinin ardından Ocak ayında yüzde 1.6 genişleme göstermesi tahmin ediliyor. ABD’de enflasyon ve işsizlik verileri de bugün açıklanacak. Çin Başbakanı Li Keqiang daha aktif bir mali politika çağrısı yaptı. Ülke merkez bankası ise ek parasal genişlemenin gerekli olduğu açıklamasında bulunarak dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde ek desteğin yolda olduğu sinyali verdi. Li Keqiang’ın büyümenin desteklenmesi çağrısını küçük ölçekli işletmeler için vergi indirimi duyurusu takip etti.

Şanghay’daki HNA Topwin Futures Co. analistlerinden Xu Liping, “Bakır bu ay satın alım ilgisinin artması ile yükseldi. Yatırımcılar Çin’den gelecek ek parasal genişlemeyi bekliyor” dedi.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Metal Borsası’nda (LME) yüzde 0.7 yükselerek Hong Kong saati ile 15:16’da ton başına 5,816 dolardan (pound başına 2.64 dolardan) alıcı buldu.

Mayıs vadeli bakır kontratı New York’ta yüzde 0.4 artış ile pound başına 2.6453 dolardan işlem gördü. Nisan vadeli kontrat Şanghay’da yüzde 1.5 yükselerek ton başına 42,510 yuandan (6,791 dolar) kapanış yaptı.

LME’de alüminyum, çinko, kurşun ve kalay yükseldi. Nikel geriledi.