Advertisement

Euro Bölgesi maliye bakanları, likidite sıkıntısıyla karşılaşma ihtimali olan Yunanistan'a daha fazla kurtarma fonu sağlanması için Atina'nın acil adım atması gerektiğini iletti. Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, kaybedecek daha fazla zaman olmadığı konusunda anlaştıklarını söyledi.

Eurogroup Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem "Yunanistan gerekli reformları yaparsa kurtarma fonunun bir kısmına ulaşabilir" diye konuştu.

Dijselbloem müzakerelerin Çarşamba günü süreceği ifade ederken "Tüm pakete ilişkin bir anlaşma olması şartıyla Yunan hükümetine destek vermeye hazırız" dedi.

Dijsselbloem daha önce "Vakit kaybetmeyi bırakmalıyız. Ciddi bir ilerleme kaydedemediğimiz iki haftayı geride bıraktık. Gerçek müzakereler henüz başlamadı. Herhangi bir değişiklik olmadı" ifadelerini kullanmıştı.

Yunanistan ile AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'den oluşan Troyka kurumları teknik müzakerelerin Brüksel'de yapılacağını ve buna paralel olarak Troyka heyetinin Atina'da çalışmaya başlayacağını belirten Dijsselbloem, "Öncelikle Yunan hükümetinin 4 ayda hangi hedefleri yakalayacağı konusunda netlik sağlamalıyız ve sonra bunu uygulamak zorundayız" diye konuştu.

Dijsselbloem, Yunanistan'ın mali programının şartlı olarak uzatılmasından bu yana geçen 2 haftanın "israf edildiğini" ve artık kaybedecek vakit olmadığını vurguladı.

Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan'ın reform ödevleri üzerinde anlaşma ve uygulama olmadıkça bu ülkeye kalan kredi dilimlerinin erken ödemeyi tartışmaya açmayacaklarını sözlerine ekledi.

Yunanistan'ın mali programının 4 ay uzatılması karşılığında sunduğu detaylı reformlar listesi üzerinde nisan sonuna kadar Troyka kurumlarıyla anlaşma sağlaması gerekiyor.

Yunanistan'ın geçen hafta sunduğu detaylı reformlar listesinde vergi kaçakçılığıyla mücadelenin yoğunlaştırılacağı ve kamu harcamalarının kısılmasıyla elde edilecek kaynağın sosyal yardımlarda kullanılacağı belirtiliyor.

Yunan hükümeti, şans oyunlarında yeni lisans ve vergilerden yıllık 500 milyon euro ilave gelir hedefliyor.

Yunanistan geçen ay kurtarma programının 4 aylığına uzatılması için anlaşma sağlayarak, Başbakan Alexis Tsipras'a diğer ülkelerle daha ayrıntılı görüşme fırsatı vermişti. Dijsselbloem, Atina'nın Eurogroup tarafından gerekli görülen ayrıntılı önlem listesini sunmaması nedeniyle müzakerelerde gerileme kaydedilğini söyledi.