Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's yayınladığı raporda, Türkiye'de konut sektöründeki iç talebin 2015'te toparlanacağı tahmininde bulundu. S&P'nin Gelişmekte Olan Ülkeler Konut Piyasaları Araştırmaları adlı raporunda, kısa vadede Türkiye konut piyasasının fonlama koşullarının destekleyici olarak kalmasını beklediği tespiti yer aldı.

Yabancı alıcıların Türkiye konut piyasasına karşı ilgisinin pazarı desteklemeye devam edeceği öngörüsüne yer verilen raporda "Türkiye’nin artan genç nüfusundan kaynaklanan güçlü yapısal talep, Türkiye konut piyasalarındaki ana itici etkenin olarak kalmaya devam etmesi beklenmektedi" denildi.

2015 yılında daha uygun parasal koşullar ve düşük petrol fiyatlarının sonucu temel enflasyondaki düşüş ve neticesindeki satınalma gücündeki artışın Türkiye konut piyasasındaki iç talebi canlandırması beklentisine yer verilen raporda "Yine de Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme programı ve ABD’de FED’in olası faiz artırımı Türkiye’ye doğru sermaye akışlarının belirsizliğini arttırmaktadır" ifadeler yer aldı.

Rusya ve Güney Afrika gibi ülkelerdeki konut piyasasına ilişkin değerlendirmerin de bulunduğu rapordaki bir diğer önemli tespit Türkiye’nin dış sermaye akışına bağımlılığı gön önüne alındığında bu durumun Türkiye konut piyasasında riskleri içerebileceği oldu.