Advertisement

ABD’li yatırımcılar, doların 8 aylık rallisi ve bölge ekonomilerinin toparlanmada güçlük çekmeleri ile birlikte ofis, dükkan ve depo fiyatlarının gerilemesinin ardından Avrupa’dan rekor seviyede ticari gayrimenkul satın alımı yapıyorlar.

Real Capital Analytics Inc.’e (RCA) göre ABD’nin geçtiğimiz yıl Avrupa ticari emlak üzerine yaptığı harcamalar 2007 yılında zirvenin hemen altında gerçekleşti. RCA’nın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika direktörü Simon Mallinson’a göre söz konusu rekor, güçlü bir ilk çeyreğin ardından bu sene kırılabilir.

Colliers International uluslararası sermaye piyasaları yöneticisi Richard Divall, “ABD piyasalarının gittikçe daha pahalı hale gelmesi ve dolardaki yükseliş ile birlikte gelen avantaj, ABD kurumlarının Avrupa’da büyük bir girişim yapmasını sağlıyor” dedi.

Dolar, Fed’in bu yıl faizleri artırmaya doğru ilerlediği spekülasyonları ile değer kazandı. Öte yandan Avrupa’daki durağanlık ve deflasyon tehdidi, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’yi 1.1 trilyon euro değerinde parasal genişleme programı uygulamaya teşvik etti. Dolar euro karşısında geçtiğimiz 12 ayda yüzde 26 yükseldi.

Avrupa’nın ticari gayrimenkullerindeki ABD yatırımları geçtiğimiz yıl 41.2 milyar euro (45.3 milyar dolar) ile 2007 zirvesinin hemen altında gerçekleşti. 2007’de söz konusu miktar 41.5 milyar euro idi. 25 Mart itibarıyla bu yıl ise gayrimenkul yatırımlarına yaklaşık 8.9 milyar dolar harcandı.