Advertisement

(19.30’da güncellendi)

Petrol geçtiğimiz hafta yükselişini 8. haftaya taşımasının ardından küresel arz fazlasının süreceği yönündeki spekülasyonlar ile düştü.

Petrol vadelileri, New York’ta yüzde 0.9 kadar geriledi. Petrol geçtiğimiz hafta yükselişi 8. haftaya taşıması ile birlikte Şubat 2013’ten bu yana en uzun süreli kazanç dönemini kaydetti. Baker Hughes Inc.’e göre ABD’de hizmet veren sondaj kulesi sayısı 668’e geriledi. National Iranian Oil Co.’dan bir yetkiliye göre  5 Haziran’da toplanacak olan Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) üretim kotasını düşürmesi beklenmiyor.

Petrol, ABD’nin rekor seviyedeki kapa petrolü üretiminin yavaşlayacağı spekülasyonları ile Mart ayında görülen 6 yılın en düşük seviyesinden toparlandı. Ancak petroldeki ralli, stokların 5 yıllık ortalamadan 100 milyon varil yüksek seyretmesi ile duraksayabilir.

Londra’daki Energy Aspects Ltd. baş petrol stratejisti Ric Spooner, “Fiyatlarda bir düzeltme uzun zamandır gündemdeydi. Piyasa duyarlılık nihayet yön değiştiriyor” dedi.

Haziran vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı Nymex elektronik işlemlerde 41 sent veya yüzde 0.7 gerileyerek New York saati ile 11:52’de varil başına 58.98 dolardan alıcı buldu. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 24 altında seyrediyor. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 5.61 dolar seviyesinde. 

Haziran vadeli Brent petrol kontratı Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 83 sent veya yüzde 1.3 düşüş ile varil başına 64.56 dolardan alıcı buldu. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 8.7 altında seyrediyor. 

(19.30’da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Mayıs 2015 Pazartesi, 16:18 Misafir Petrol yüksrkliği iyidir mal satımı yapılır rusyaya arap ülkelerine benzin 5 liradan da oluyordu transit araba fabrikalarıda var araba satımıda olur rusya tavuk üretimini geri çekmişti düşüklük yüzünden amerika 40 dolar yapsın rusyada 35 dolara indiği bile görüldü bedavaya gidiyor