Advertisement

Euro-dolar paritesi, petrol fiyatlarını geçtiğimiz iki yıla göre daha yakın şekilde takip ediyor. Avrupa Merkez Bankası (AMB) enerji fiyatlarının enflasyona olan etkilerine Fed’e göre daha fazla ağırlık veriyor. Dolayısıyla geçtiğimiz yılın ortalarında petrol gerilemeye başladığı zaman, Avrupa’nın fiyat artışlarını desteklemek için parasal teşviki hızlandırması için başka bir neden daha oluşmuştu.

Sonuç olarak, euro dolar karşısında, petrol ile paralel olarak ralli yapması öncesinde, Mart ortasından bu yana yaklaşık yüzde 25 değer kaybetti.  Artan korelasyon dikkate alındığında, petrol fiyatlarının önümüzdeki birkaç ayda toparlanmayacağı tahmininde bulunan analistler euronun dolar ile parite seviyesine geleceği görüşüne destek sağlıyorlar.

Londra’daki SLJ Macro Partners LLP yöneticisi Stephen Jen, “Petroldeki sıçramanın euronun dolar karşısındaki yükselişine denk geldiğini dikkate alarak bu ilişkiyi daha ciddiye almaya başladığımı söyleyebilirim. Korelasyon çok güçlü hale geldi ve Fed ile AMB’nin enflasyon yaklaşımlarında farka bağlantılı durumda” dedi.

Bloomberg’in derlediği verilere göre euro-dolar ve WTI petrol fiyatları arasındaki 120 günlük korelasyon yüzde 0.4 yükselerek Nisan 2013’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.