Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin para birimi yuan, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC), Salı günü başlattıüğı devalüasyon sürecinde, üç gün art arda referans kurunu düşürdükten sonra bugün hafifçe artırmasının ardından düşüşünü durdurdu.

Onshore işlemlerde yuanın dolar karşısındaki spot değeri, fazla değişmeyerek, Şanghay saati ile 09:35'te 6.3970 seviyesinde kaldı. Yuan bu hafta yüzde 2.9 değer kaybetti. Serbest işlem gören offshore yuan kuru ise yüzde 0.4 değer kazanrak haftalık kaybını yüzde 3.6'ya daralttı. PBOC referans kuru, önceki üç günde en az yüzde 1.1 düşürdükten sonra, bugün yüzde 0.05 yükseltti.

Yuan devalüasyonun ilk yapıldığı Salı günü yüzde 1.8 ile son 20 yılın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi ve düşüşler, PBOC'nin aracı bankalar yoluyla piyasaya müdahale etmesi ve yuana destek vereceğinin sinyalini göndermesinin ardından daha ılımlı hale geldi. Çin para otoritesi, Perşembe günü yaptığı açıklamada, yuanın değer kaybının sürnmesi için ekonomik bir temel olmadığını ve büyük çaplı dalgalanmaları durdurmak için piyasaya girebileceğini kaydetti.

Singapur'da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Tommy Xie, "Spot piyasada müdahale ve basın toplantısı dahil PBOC'den gelecek kriz yönetimi tedbirleri açık bir şekilde yuana sınır çekti," dedi ve "Eğer spot kur önümüzdeki birkaç günde istikrar kazanırsa, bu Döviz piyasası dalgalanmasından muhtemelen çıkacağız" şeklinde görüş bildirdi.

Çin'in 1994'ten bu yana ilk devalüasyonu, PBOC'nin yuanın değerinin belirlenmesinde piyasanın rolünün artırılacağını kaydetmesi ile birlikte, piyasalarda şok etkisi yarattı. Politika yapıcılar, güçlü ihracat isteği ile Uluslararası Para Fonu''nda rezerv statüsü kazanmak isteği arasında, finansal istikrar sağlamak amacıyla, denge oluşturmaya çalışıyor.

Referans kurunun belirlenmesine yönelik yeni yönteme göre, fiyat veren piyasa yapıcılar, önceki günkü kapanışı, döviz talep ve arzını ve aynı zamanda önemli paritelerdeki değişiklikleri de dikkate almak durumunda.