Advertisement

San Francisco Fed Başkanı John Williams, merkez bankasının geçen hafta gösterge faizin sıfır seviyesi yakınında tutulma kararının zor bir karar olduğunu söyledi ve 2015yılında bir artış beklediğini tekrarladı.

Williams, Armonk, New York'ta Çin ve ABD konulu bir sempozyum için hazırladığı konuşmasında, "Bir sonraki uygun adımının faizi kademeli olarak yükseltmek olduğunu ve artışın büyük ihtimalle bu yıl yapılacağını düşünüyorum" dedi ve "Elbette bu görüş kesin değil ve zaman içinde ekonomik gelişmelere bir tepki şeklinde olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) 2015 yılında oy hakkına sahip Williams, öte yandan, ABD ekonomisindeki iyileşmeye karşın, faiz artırımında sabırlı olunmasını destekleyen faktörler olarak, inatçı bir şekilde düşük seyreden enflasyon ve ülke dışından kaynaklanan risklere ilişkin endişelere dikkat çekti.

Fed 2006'dan bu yana faiz artırımında bulunmadı ve Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin neredeyse yarısı bu ay faiz artırımına gidilebileceğini düşünüyordu.

Williams, "Zor bir karar olduğunu düşünüyordum, kısmen bize gelen kafa karıştırıcı sinyalleri yansıtıyordu," dedi ve "ABD ekonomisi, küresel gelişmelerin hedeflerimize tam olarak ulaşmamıza aşağı yönlü riskler oluşturmasına karşın, güçlenmeye devam ediyor" şeklinde konuştu.

Fed'in iki büyük hedefi, maksimum istihdama ve yüzde 2 olması hedeflenen istikrarlı enflasyona ulaşmak.

İşsizlik oranı Ağustos ayında yüzde 5.1'e düştü ve Williams, ABD ekonomisinin bu yılın sonunda ya da 2016'da tam istihdama ulaşmasını beklediğini söyledi. Buna karşın, Fed'in tercih ettiği göstergenin Temmuz ayında yalnızca yüzde 0.3 çıkması ile birlikte, enflasyon düşük kalmaya devam ediyor. Buna alternatif bir gösterge olan, Williams'ın izlediği "kırpılmış ortalama" da hedefin altında.

Geçici Etkiler

Williams, sebep olarak son bir yılda dolardaki yükselişi ve petrol fiyatlarındaki düşüşü göstererek, Enflasyon halen istediğimin altında," dedi ve "Bu geçici etkiler otadan kalktıkça, önümüzdeki 2 yılda enflasyonun tekrar yüzde 2 hedefimize çıkacagını öngörüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Williams, ayrıca,"Halen ekonomik koşullar ve Çin'den Avrupa ve Brezilya'ya, para politikaları doların değer kazanmasına neden oldu ve büyüme ve enflasyonun düşük kalmasını sağladı ve ülke dışında devam eden sorunlar bu etkileri devam ettiriyor" dedi.

Williams'ın bu yorumları kısmen, "Son ekonomik ve finansal gelişmeler ekonomik faaliyeti bir anlamda olumsuz etkileyebilir ve muhtemelen enflasyon üzerinde kısa vadede aşağı yönde ilave baskı oluşturacaktır" şeklindeki Perşembe günkü FOMC açıklamasını yansıtıyor.

Ekonomistler, Çin hisse senedi piyasalarında son dönemde görülen kayıpların dünyanın ikinci en büyük ekonomisine ilişkin büyüme endişelerinin derinleştiğini yansıtıyor olabileceğini kaydederken, Çin'den gelen talebin yavaşlaması emtia maliyetlerinde ciddi bir küresel düşüşe sebep oldu.

Williams, konuşmasında, Çin'de durumun "vahim" olduğunu düşünmediğini, bu durumun Çin'de büyümenin daha sürdürülebilir bir seviyeye doğru ılımlı hale gelmesi ile birlikte bir yeniden dengelenmeyi temsil ettiğini sözlerine ekledi.