Advertisement

(22:00'de güncellendi)

Türk Lirası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Salı günkü para politikası toplantısı öncesi, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Türkiye'nin kredi notunu ve not görünümünü korumasının, Fed'in faiz artırımının ertelemesinin yarattığı iyimserliğe katkıda bulunmasının ardından değer kazandı.

TL dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek, TSİ 19:59'da 3.0034 seviyesine geldi. Bloomberg'in takip ettiği 24 önemli para birimi arasında, Rus rublesinin ardından ikinci en kötü performans gösteren Türk Lirası, gün içinde 3 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Lira geçen hafta, eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Kasım seçimlerinde yeniden aday gösterilmesinin, Fed'in faizi sabit tutması ile tetiklenen ralliye katkıda bulunması ile birlikte değer kazandı.

Fitch Ratings, kötüleşen siyasi ortamda, hükümtin bilançosunun "güçlü" kaldığını işaret ederek, Türkiye'nin kredi notunu "BBB-"de ve not görünümünü durağanda bıraktı. Kuruluş bu ayın başında, Türkiye'nin Fed'in faiz artırımına "en duyarlı" gelişen piyasalar arasında yer aldığını kaydetmişti. Türkiye varlıkları, Kasım seçimlerinin olası sonuçlarına ilişkin endişeler, Güneydoğu'da artan terör olayları ve Suriye'de IŞİD ile mücadeleden olumsuz etkilendi.

İstanbul'da Meksa Yatırım Üst Düzey Yönetici Yardımcısı Figern Özavcı, Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, "Piyasa üzerinde aşağı yönde baskı oluşturan kısa vadeli riskler, Babacan ve Şimşek'in adaylığı, Fitch'in kredi notunu ve not görünününü değiştirmemesi, Fed'in faizi sabit tutması ve Güneydoğu'dan gelen terör haberlerinin azalması ile birlikte ortadan kalktı" dedi.

Özavcı, "Merkez Bankası Türk Lirası'nı koruyucu yönde adım atarsa, bu trendin seçimlere kadar sürdüğünü görebiliriz" şeklinde konuştu.

Faiz Toplantısı

TCMB politika yapıcıları, yüzde 10'a kadar çıkarılan gösterge borçlanma maliyetini düşürdükten sonra, TL'deki hızlı düşüle birlikte, Şubat ayından bu yana yüzde 7.5'te tuttu. Bloomberg'in anketine katılan 18 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Merkez Bankası'nın Salı günkü toplantıda faizi değiştirmememesi bekleniyor.

İktidardaki AK Parti geçen hafta Babacan ve Şimşek'i 1 Kasım'daki seçimlerde aday gösterdi. Babacan Türkiye'nin son 10 yılda ekonomi takımının başı olarak görülürken, Şimşek, mali sınırları koruma ve borcu azaltma konusunda takdşrleri kazandı.

Türkiye, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başında bulundğu hükümetin kamu maliyesini iyileştirmesi ile birlikte, iki yılı aşkın süredir,  Moody’s Investors Service veFitch Ratings'te yatırım yapılabilir nota sahip.

(22:00'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Eylül 2015 Pazartesi, 16:21 Misafir Tl herdaim güçlü olsun