Advertisement

(01:30'da güncellendi)

Dolar, Fed Başkanı Janet Yellen'ın merkez bankasının yüksek faiz duruşunun muhtemelen bu yıl uygun olacağını tekrarlamasının ardından güç kazandı.

Yellen'ın yorumları, hisse senetlerinden ham maddelere, riskli varlıklardaki satış dalgasının hafiflemesinin ardından geldi ve Standard & Poor’s 500 (S&P 500) yüzde 1'in üstüne kadar çıkan kaybını geri aldı. Enerji hisseleri ham petrol fiyatlarındaki artışla değer kazandı. Gelişen piyasa hisse senetleri ve para birimleri keskin düşüşlerinin bir kısmını geri aldı. Bakır ABD'deki konut piyasasındaki güçlenme ile birlikte talebin artacağı spekülasyonundan güç buldu.

Yellen, Massachusetts'te Perşembe günkü konuşmasında, politika yapıcıların büyük bölümünün, kendisi dahil, enflasyon üzerindeki baskı oluşturan faktörlerin geçici olduğunu ve bu yıl yüksek faizi garanti ettiğini söyledi. Yellen, eğer ekonomi kendilerini şaşırtırsa, parapolitikasının uygun olduğu yolundaki değerlendirmelerinin değişeceğini sözlerine ekledi.

S&P 500 Endeksi, Fed'in finans piyasaları kargaşasını ve Çin ekonomisindeki yavaşlamayı işaret ederek faizi sabit tutmasından bu yana, altı seansın beşinde düştü.

(01:30'da güncellendi)