Advertisement

Norveç Merkez Bankası, Batı Avrupa'nın en büyük petrol üretici ülkesi Norveç'te petrol fiyatlarının düşüşünden kaynaklanan güçlükleri gidermek için, politika faizini tüm zamanların en düşük seviyesine indirdi ve faizi daha da düşürebileceğini kaydetti.

Gecelik mevduat faizi 25 baz puan düşürülerek yüzde 0.75'e çekildi. Bu adım, Bloomberg'in anketine katılan 17 ekonomistin 7'si tarafından doğru tahmin edildi ve 10 katılımcı faizde değişiklik olmayacağı tahmininde bulunmuştu. Banka, faizin gelecek yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0.59'a düşeceği tahmin etti. Norveç kronu bu adım sonrası euro karşısında yüzde 2 ile Ağustos'tan bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Norveç Merkez Bankası Başkanı Oeystein Olsen, "Norveç ekonomisiiçin büyüme görünümü zayıfladı ve enflasyonun daha da düşmesi tahmin ediliyor," dedi.

Haziran ayındaki gevşeme politikasının ardından Olsen, bu sonbaharda diğer bir faiz indirimi   olduğunu kaydetti. Bu süreden bu yana, petrol fiyatları yaklaşık yüzde düştü. Bunun sonucu  kron euro karşısında yüzde 7 gerşiledi ve enflasyonu yüzde 2.5 olan merkez bankası hedefinin üzerine çıkardı.