Advertisement

(14:15'te güncellendi)

Altın, Fed yetkililerinin borçlanma maliyetlerinin görünümü ile ilişkin görüşlerini daha açık bir şekilde ifade etmeleri ile birlikte, Fed'in bu yıl faiz artırımına gideceği beklentilerinin güçlenmesi sonucu, düşüşünü ikinci güne taşıdı ve üst üste beşinci çeyrete de düşüş göstermeye yöneldi.

Spot altın, Cuma günkü seviyesş olan ons başına 1,146.20 dolardan yüzde 0.7 kaybederek, Singapur saati ile 15:03'te 1,137.73 dolara geldi. Metal Cuma günü yüzde 0.7 aşağıda kapanmıştı. Altın beşinci çeyreği de kayıpla geçerse, 1997'den bu yana en uzun çeyrek dönem düşüş serisini gerçekleştirmiş olacak. 

Altın, Fed'in yaklaşık 10 yıl sonra ilk faiz artırımına yönlenmesi ile birlikte, son bir yılda yüzde 6.0 düştü. St Louis Fed Başkanı James Bullard Cuma günü, Fed Başkanı Janet Yellen'ın 2015 yılında sıkılaştırma olabileceğini kaydetmesinin ardından, gelecek ay faiz artırımına gidilebileceği olasılığını dile getirdi. Yüksek faizler, yatırımcısına tahviller gibi faiz vermeyen ve hisse sentleri gibi getiri sağlamayan altının alternatif yatırım araçları karşısında cazibesini azaltıyor.

Singapur'da Bloomberg TV'ye değerlendirmede bulunan UBS Wealth Management emtia icra direktörü Wayne Gordon, "Eğer Fed, bizim beklentilerimize paralel olarak, Aralık ayında faiz artırımına giderse, bunun, en azından kısa vadede, altın içi negatif bir faktör olduğunu düşünüyoruz" dedi ve fiyatların, 2016'da yükselişe geçmeden önce, faizdeki artışın etkis ile, kısa vadede 1,050 dolara ya da kısa süreliğine bu seviyenin altına inebileceğini sözlerine ekledi.

İstihdam Verisi

Fed'in Ekim ayında faiz artırımına gitme olasılığı yüzde 16 görülürken, Aralık ayında faiz artırımına gidilme olasılığı yüzde 45 olarak öngörülüyor. ABD'de Cuma günü açıklanacak olan istihdam verileri, işgücü piyasasının sağlamlığına ilişkin ilave işaretler verebilir.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Cuma günü 4.56 ton artarak 1,526.9 tona çıktı. Varlıklar böylelikle 31 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı ve iki gün üst üste 4 tonun üzerinde arttı. Altın varlıkları geçen ay altı yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Sydney'de Fat Prophets analisti David Lennox, "Altın fiyatlarının ralli yapmasını beklemiyoruz," dedi ve "Cuma günkü düşüş dikkate alındığında, bugün bir düzeltme ihtimali var. Piyasa Yellen'ın yorumlarına göre kendisini ayarlıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Spot gümüş yüzde 1.1 düşüşle ons başına 14.9476 dolara geriledi. Platin, Çarşamba günü Ocak 2009'dan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından, yüzde 1.3 gerileyerek ons başına 934.75 dolara geldi. Paladyum yüzde 1.7 düşerek ons başına 653 dolara geriledi.

(14:15'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Eylül 2015 Pazartesi, 12:20 Misafir gerçeği yansıtmayan beyanlarla daha ne zamana kadar altını durduracaklar. bunlar ne diyorsa aksini yapmağa karalıyım.