Advertisement

Çin’de devlete ait çelik traderı Sinosteel Co., hükümetin destek için adım atmasına rağmen tahvil ödemesinde temerrüde düşmeye hazırlanıyor. Bu durum, ekonomik yavaşlamanın derinleşmesi ile birlikte şirket finansmanlarının kötüleştiğine işaret etti.

Chinabond’un web sitesinden Pazartesi yapılan açıklamaya göre  Sinosteel, Salı günü vadesi gelen 2017 vadeli yüzde 5.3 faizli 2 milyar yuan (314.5 milyon dolar) değerindeki tahvillerde faiz ödemesini erteleyecek. Firma, tahvilleri Sinosteel Engineering & Technology Co. biriminin hissesiyle desteklemeyi planlaması ile ödemeyi erteleme kararı aldı. Bu durum, şirketin detay vermeden yaptığı açıklamaya göre, faiz ödemesi ile ilgili meseleleri etkileyebilir. Industrial Securities Co., Haitong Securities Co. ve China Merchants Securities Co.’ya göre faizin zamanında ödemesinde başarısız olunması temerrüde düşüldüğü anlamına gelecek.

China Merchants Securities tahvil analistlerinden Sun Binbin, “Yatırımcılar tam anlamıyla Steel’in temerrüde düşmesini bekliyor. Şirketin faizi daha sonra ödemesi mümkün ve bu piyasa  beklentisinden daha olumlu olur” dedi.