Advertisement

Japon hisse senetleri, Fed Başkanı Janet Yellen’ın faizlerin yakında artabileceğine yönelik açıklamasıyla yükseldi.

Japonya hisse senetleri, Fed Başkanı Janet Yellen’ın merkez bankasının faizleri gelecek ay gibi yakın bir süre içinde artırabileceğini açıklaması üzerine Nikkei 225 Endeksi’nin yükselmesiyle, iki ayın zirvesinden kapattı. Yen, gelen açıklamayla birlikte dolar karşısında değer kaybetti.

Japan Post Holding Co. ile şirkete bağlı bankacılık ve sigorta birimleri ilk halka arzlarının gerçekleştirildiği gün yükselerek yüzde 3.4’den fazla tırmandı. Japan Tobacco Inc. hisseleri, yıl sonu temettülerini artırdıktan ve kar tahminlerini yükselttikten sonra yüzde 6.8 değer kazandı. Toshiba Corp. hisse senetleri, Nikkei gazetesiyle yapılan bir mülakatta yılın ilk yarısında 90 milyar yen (741 milyon dolar) zarar beklediklerini açıkladıktan sonra, yüzde 3.4 düştü. Takata Corp. hisse senetleri, şirketin ayakta kalamayacağına ilişkin endişelerle sert düşerek yüzde 25 değer kaybetti.

Nikkei 225 Endeksi, Tokyo saatiyle yüzde 1 artarak, 28 Ağustos’tan bu yana görülen en yüksek seviye olan 19,116.41 puana geldi. Topix Endeksi, gıda ve taşımacılık sektörü öncülüğünde, yüzde 1 yükselerek 1,555.10 puan seviyesine ulaştı. Yellen’ın dünkü konuşmasının ardından yüzde 0.4 değer kaybeden Yen, dolar karşısında 121.50 seviyesinden işlem gördü.

Tokyo’da Pinebridge Investments Japan Co.’dan Tatsushi Maeno, “Zayıf Yen, Japonya’nın lehine. Japan Post’un halka arzı beklentileri yükseltiyor olabilir ve bu durum fiyatları destekler. Kesin olarak söylemek zor ama bana kalırsa ivme kazanıyoruz” dedi.