Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Hazine tahvilleri, yükselen hisse senetlerinin güvenli liman talebini azaltmasıyla birlikte düştü.

ABD Hazine tahvilleri, Çin Yuanı'nın bu yılın başında düşmesinin ardından, bu hafta kazançlar ve kayıplar arasında dalgalandı. Yuanın hareketi tahvilleri desteklerken, dünya ekonomisinin toparlanmakta zorluk çekeceği endişesiyle hisse senetleri olumsuz etkiledi. Ardından Çin yetkililerinin yuan almaya yönelik müdahalesi, merkez bankasının nakit toplamak için hazine tahvili sattığı yönündeki spekülasyonu tetikledi. Hükümetin açıkladığı verilere görea artış gösteren Çin dış ticaret fazlası yuanı destekledi.

Tokyo'da Capital Asset Management baş yatırım yetkilisi Toshifumi Sugimoto, “Finansal piyasalarda hareketliliğe neden olan bir kargaşa mevcut. Hisse senedi piyasasının başı dertte. Çok fazla Uluslar arası etki var. Bu küresel bir kargaşa” dedi.

Bloomberg Bond Trader verilerine göre ABD 10 yıllık gösterge tahvil faizi 2 baz puan tırmanarak, Londra saatiyle 06:53'te yüzde 2.13 seviyesine geldi. Kasım 2025 vadeli yüzde 2.25 getirili tahvilin fiyatı 1000 dolar nominal değer üzerinden 6/32 (1.88 dolar) azalarak 101 3/32 seviyesinde gerçekleşti.