Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC) bugün piyasaya, açık piyasa işlemleri yoluyla, yaklaşık üç yılın en fazla likiditesini enjekte etti ve böyleliikle, sermaye çıkışlarının arttığı bir ortamda, Çin'de Yeni Yıl tatilinin yaklaşması ile artan nakit ihtiyacından doğan sıkışmayı rahatlatmaya çalıştı.

PBOC 110 milyar yen (16.7 milyar dolar) tutarlı yedi gün vadeli ters repo ihalesi düzenledi ve 290 milyar yuanlık 28 günlük kontrat sağladı. Bu, vadesi dolan 160 milyar tutarında yuan kontratının üzerinde bir tutar ve PBOC bu hafta düzenlediği iki ihalede piyasaya toplam 315 milyar yuan vermişti. Bu hafta, vadesi 3 gün ile bir yıl arasında olan diğer iki borç verme aracı ile de piyasa yaklaşık 700 milyar yuan eklendi.

Çin, borçlanma maliyetlerini, bu ay yuanı beş yılın en düşük seviyesine düşüren sermaye çıkışlarına yol açmadan, ekonomiyi destekleyecek seviyelerde oluşturmaya çalışıyor. Çin'de gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) dördüncü çeyrekte 25 yılın en yavaş büyümesini gösterdi ve yuanı desteklemeye yönelik müdahaleler sonucu Döviz rezrvinde 513 milyar dolarlık rekor azalma görüldü. Çin'de insanların birbirine hediyeler verdiği ve kutlamaların düzenlendiği Yeni Yıl tatili 8 Şubat'ta başlayacak ve 1 hafta sürecek.

Hong Kong'da Societe Generale SA'nın Japonya hariç Asya faiz strateji müdürü Frances Cheung, "Piyasa biraz tedirgin ve Çin Yeni Yılı için nakit talebinin de karşılanması gerekiyor," dedi ve "Çin'in daha uzun vadelerde ters repo ile piyasaya para vermesi, zorunlu karşılık oranının düşürülmesinib geciktirileceği yolunda piyasa beklentisini güçlendiriyor ve bu durum döviz piyasaı performansı ile bağlantılı olabilir" şeklinde görüş bildirdi.