Advertisement

Çinko, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) piyasa yaklaşık üç yılın en fazla likiditesini sağlamasının yavaşlayan talebe ilişkin endişeleri hafifletememesi ardından, çoğu sanayi metaliyle birlikte düşüş kaydetti.

Dünyanın en büyük emtia alıcısı Çin'de hisse senetleri, PBOC'nin ters repo ihaleleriyle finansal sisteme 400 milyar yuan (61 milyar dolar) enjekte ektemesine karşın değer kaybetti. Metallerin Çin hisse senetleri ve Döviz piyasalarındaki dalgalanma nedeniyle bu ay düşüş göstermesiyle, Londra Metal Borsası'nda (LME) kontratlar 2009 yılından bu yana en düşük seviyeye yaklaştı.

Londra'da “Piyasalar, metallere çok fazla aşağı yönlü pozisyon alıyor, fakat bu seviyelerden ciddi satış görmesi konusunda rahat hissetmiyor” diyen Sunrise Brokers LLP Samuel Garson, “hisse senetlerinde sert bir serbest düşüş görüldüğü bir zamanda volatilitenin düştüğünü görüyoruz” şeklinde görüş bildirdi.

Üç ay vadeli Çinko kontratları yerel saat ile 11:40'ta yüzde 1 düşerek LME'de tonu 1,468.50 dolardan işlem gördü. Bakır, erken işlemlerdeki yüzde 1.5'lik kazançlarını geri vererek yatay seyretti ve tonu 4,358.50 seviyesinde kaldı. Alüminyum, kurşun ve nikel düşüş kaydetti.