Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC), uzun tatil öncesi artmakta olan nakit talebinin rekor sermaye çıkışlarının gerçekleştiği bir dönemde likidite daralmasına neden olmasını önlemek için, banklalara birbirleri ile yaptıkları işlemlerde borç verme faizlerini kontrol altında tutmatalimatı verdi.

Bilginin gizli olmasından dolayı ismini vermeyen kaynaklardan alınan bilgiye göre, Çin'de para otoritesi, bazı bankalara aşırı olarak nitelediği faizlerden gerçekleştridikleri repo işlemlerini iptal etmelerini istedi. PBOC ayrıca, kaynaklara göre, bazı kurumlardan kısa vadeli kredilere uyguladıkları faizi belli seviyelerin altında tutmalarını istedi, ancak tüm bankalara aynı faiz limitleri verilöedi. Yedi gün vadeli repolar Çarşamba günü yüzde 4.5 ile haziran ayından bu yana en yüksek seviyede gerçekleştirildi ve bu oran, PBOC'un açık piyasa işlemlerinde aynı vadeli fonlara uyguladığı faizin iki katı düzeyinde.

Butalimatlar, PBOC'un, ekonominin son 25 yılın en düşük büyümesini gerçekleştirdiği bir ırtamda, borçlanma maliyetlerinin yükselmesini önlemek için finans piyasalarına yüklü miktarda para verdiği bir dönemde geldi. PBOC, çeşitli borç verme araçlarını kullanarak, finans piyasasına bu ay 1.3 trilyon yuan (198 milyar dolar) verdi. Goldman Sachs Group Inc.'ye göre, Aralık ayında tahmini sermaye çıkışı 97 milyar dolar oldu ve Guotai Junan Securities Co., 8 Şubat'ta başlayacak ve 1 hafta sürecek Çin Yeni Yıl tatili yaklaşırken, nakit talebinin yaklaşık 3 trilyon yuan artmasını bekliyor.

Hong Kong'da Scotiabank stratejisti Qi Gao, "Yüksek miktarda likidite enjeksiyoru ve idari tedbirler, merkez bankasının para oranlarını dizginleme konusundaki kararlılığını gösteriyor," dedi ve "Bu nedenle para piyasası tatil öncesi büyük ölçüde istikrarlı kalacak gibi görünüyor be panik için sebep yok" şeklinde görüş bildirdi.