Advertisement

Çin hisse senetleri, Hong Kong gösterge endeksinin (H hisseleri) değer kazanmasıyla, altı yılın düşüğünden yükseldi. Enerji üreticileri hisse senetleri, petrol fiyatlarındaki artış ve hükümetin ekonomik büyümeyi aşağı sürükleyen bazı sektörlerdeki kapasite fazlasını kontrol altına alacağı yönündeki işareti sonrası yükseldi.

Hang Seng China Enterprises Endeksi, yerel saat ile 14:07'de yüzd 3.8 yükseldi. Çin'in en büyük petrol ve kömür üreticileri PetroChina Co. ve China Shenhua Energy Co. hisselerindeki kazançlar yüzde 6'yı aştı. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.4 arttı.

Çin hisse senetleri, Avrupa Merkez Bankası'ndan (AMB) gelen teşvik sinyali ve ham petrol varil fiyatının 30 dolar seviyesini aşmasının etkisiyle hisse senetlerindeki küresel yükselişe katıldı. IG Asia Pte.'ye göre Çin Devlet Başkan Yardımcısı Li Yuanchao'nun yorumları ardından Çin hükümetinin hisse senetlerini desteklemeye devam edeceği yönünde bir spekülasyon oluştu. Li, Davos zirvesinde Li, Çin'in hisse senedi piyasasına müdahalelere devam ederek, düzenli yatırımcıları kaybetme pahasına az sayıdaki spekülatörün kazançlı çıkmasına izin vermeyeceğini belirtti.

Singapur'da IG Asia stratejisti Bernard Aw, “Çinpiyasalarındaki erken sıçrama, petrol fiyatındaki yükseliş ve AMB teşvik beklentisiyle birlikte küresel algıdaki iyileşmeden kaynaklanıyor olabilir. Dahası, Çin Devlet Başkan Yardımcısı Pekin'in volatiliteyi azaltmak için müdahalelere devam edeceğini belirtti. Bu da 'Ulusal Takım'ın varlığını sürdürerek hisse senetlerini destekleyeceği anlamına geliyor” dedi.