Advertisement

Davos'ta petrol üretici ülkele katılımcılarının üzerinde fikir birliğine vardığı bir konu var: Petroldeki çöküş daha fazla devam edemez. Ancak, toparlanmanın ne zaman geleceği konusunda daha küçük bir çapta bir fikir birliği var.

Davos'ta petrol üreticisi ülke katılımcılarının üzerinde fikir birliğine vardığı bir konu var: Petroldeki çöküş daha fazla devam edemez Kazakistan'dan Nijerya'ya, Azerbaycan'dan Suudi Arabistan'a, Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan yetkililere göre küresel çapta yaşanan petroldeki arz fazlasının bu yıl dağılacağını düşünürken, 12 yılın düşüğünde seyreden fiyatların, harcamalar ve üretimde kesintilere neden olacağı konusunda hemfikir. 2008 finansal krizini tahmin eden ekonomist Nouriel Roubini dahi, fiyatların 2016'da sürdürülemez derecede düşük seviyelerden toparlanacağına inanıyor.

Roubini Global Economics LLC yönetim kurulu başkanı Roubini, "Petrol fiyatları şimdiki seviyelerin de altına düşebilir. Ancak varil başına 20 dolar seviyesine kadar düşerlerse bu seviyede kalabileceklerini düşünmüyorum. O noktada, kar ederek üretmeye devam edemeyen üreticiler olacak ve üretimlerini azaltacaklar. Yıl sonu itibariyle, petrol fiyatı 40 doların üzerinde olmalı çünkü temel göstergeler 30 doların altındaki petrol fiyatını doğrulamıyor." dedi.

Başbakan Karim Massimov'un açıklamalarına göre Kazakistan, 2016'nın ilk 6 ayında petrolün 20 dolara düşeceğini öngörse de, ikinci 6 aylık dönemde fiyatların 30 ila 40 dolara kadar toparlanma bekliyor. Massimov, yine de, "ucuz petrol döneminin" 5 ila 7 yıl sürebileceğini ve Kazakistan'ın petrolün varil fiyatının 16 dolara kadar düşmesi durumuna da hazır olduğunu söyledi.

Cuma günü dile getirilen iyimserlik, Perşembe günü Azerbaycan, Nijerya ve Suudi Arabistan'ın enerji temalı bir münazaradaki görüşleriyle aynı mealdeydi.