Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır ve nikel, yatırımcı dikatlerinin temel sektörel göstergelere odaklanmasıyla, geçtiğimiz haftaki kazançlarını sürdüremeyerek düştü.

Bakır, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.6 düşerek ton başına 4,418 dolara inmesinin ardından Şanghay saatiyle 16:41'de tonu 4,435 dolardan işlem gördü. Nikel geçtiğimiz hafta yüzde 3.6 yüjkselmesiin ardından, Pazartesi günü yüzde 1.5 düşüş kaydetti.

Bakır, bu yıl yüzde 5.7 değer kaybederek, üç yıllık ardı ardına düşüşünü devam ettirdi. Londra'da Barclays Plc analisti Dane Davis zayıf talep ortamının, gelişmiş piyasalar ve Çin'e ilişkin risklerle birleşerek, nikelin bu yıl yeni dip seviyeleri görmesini olası hale getirdiğini belirtti.

Şanghay Cifco Futures Co. analisti Wei Lai, “yatırımcılar tekrar arz ve talep dengesine odaklanıyor” dedi. Wei, metallerin geçtiğimiz hafta Çin işlem saatleri içerisinde bir kaç defa hisse senetleri tarafından desteklendiğini belirtti.

Şanghay'da kalay yüzde 3.7 artarak, ton başına üç ayın en yükseği olan 99,700 yuan (15,153 dolar) seviyesine geldi. Çin'de üreticiler, geçtiğimiz hafta 2016 yılında üretimde kesintiye gideceklerini belirtmişlerdi.