Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Samsung Electronics Co., çeyrek dönem karının beklentilerin gerisinde kalmasının ardından, 2016 yılının teknoloji sektörü için olumsuz geçebileceğini kaydeden Apple Inc.'ye katılarak, yavaşlayan talep ve ekonomiktürbülans konusunda uyarıda bulundu.

Beklentilerin yüzde 40 altında kar açıklayan Koreli teknoloji devi Samsung, kötüleşen küresel ekonominin bilgisayar ve akıllı telefon talebini erittiğini ve cihaz fiyatları üzerinde baskı oluşturduğunu kaydetti. Şirket üst düzey yöneticileri, telekonferans yoluyla yaptıkları açıklamada, Samsung'un karını artırabilmek için katlanabilir ekran gibi yeni ekran ve yarı iletken teknolojilerine yatırım yapacağını kaydetti.

Samsung'un bu uyarıları, Bloomberg'in derlediği verilere göre şirketin en büyük müşterisi Apple'ın son 10 yılda ilk kez gelirinin azalacağı tahmininde bulunmasının ardından geldi. Apple CEO'su Tim Cook, Çin ekonomisinin son 25 yılın en yavaş büyümesini gerçekleştirmesi ile birlikte,  dünyanın en büyük teknoloji şirketinin daha önce hiç karşılaşmadığı cinsten "aşırı koşullar" ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

Dongbu Securities Co. analisti Yoo Eui Hyung, "Tüm dünyada bütün teknoloji şirketleri oldukça zor koşullarla karşılaşacak. Genel talep artarana kadar, nasıl savaşacakları yerine nasıl tutunacakalrı sorun teşkil edecek," dedi ve "2016 için, talepte bir büyüme beklenmemesi ile birlikte, durum, büyük ölçüde, chip ve ekran arzının ne kadar iyi yönetilebileeğine bağlı olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Samsung'un Aralık çeyreğinde azınlık hakkı hariç net karı yüzde 39 düşerek 3.24 trilyon wona (2.7 milyar dolar) geriledi. Bloomberg'in anketine katılan analisstlerin tahminlerinin ortalamasına göre, şirketin 5.4 trilyon won kar açıklaması bekleniyordu.