Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, petrol fiyatlarındaki düşüşün sürmesinin yatırımcıların küresel ekonomik görünümle ilgili kaygılarını artırması nedeniyle bir haftanın en düşüğüne indi. Endonezya rupisi ve Güney Kore wonu gelişen ülkeler para birimlerinin düşüşüne öncülük etti.

Değer kazanan bir hisseye karşılık beşten fazla hissenin değer kaybettiği MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi düşüşünü ikinci güne taşıdı. Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetlerini kapsayan endeks, Çin'in en değerli enerji üreticisi PetroChina Co'nın bir haftanın en büyük düşüşünü yaşamasıyla altı yılın en düşüğüne indi. Rupi Ekim'den bu yana en büyük düşüşünü yaşarken, Güney Kore wonu zayıflayarak 2010'dan bu yana en en düşük seviyeye geriledi.

Enerji hisselerini içeren endeks, son üç ayda, gelişen piyasa hisselerinin gösterge endeksindeki kayıpların en büyük yönlendiricisi olurken, petroldeki arz fazlalığı, petrol ihracatçısı ülkeler üzerinde baskı yaratırken, emtia üreticilerinde temerrütlerin artacağı spekülasyonunu güçlendiriyor. Şanghay Bileşik Endeksi, Ocak ayında 2008 küresel finans krizinden bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından, Çin hisse senedi piyasalarında kredili işlemlerin Aralık 2014'ten bu yana en düşük seviyesine inmesi ve bunun da yatırımcı güveninin azalmakta olduğunu göstermesi ile birlikte, kayıplarını genişletiyor.

Singapur'da Nomura Holdings Inc'den Mixo Das, "Düşen petrol fiyatları ve küresel büyümeye dair kaygıların birleşimi piyasaları aşağı çekiyor. Biz volatiliteyi izlemeye devam edeceğiz, çünkü mevcut durumu değiştirmeye yardım edecek başka inandırıcı bir veriye sahip değiliz" dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Hong Kong saati ile 13.11'de yüzde 1.4 düştü ve bu yılki kayıplarını yüzde 9.6'ya taşıdı.

Hong Kong'da işlem gören PetroChina Co veCnooc Ltd, petrol fiyatlarının yaklaşık yedi yılın en büyük iki günlük düşüşünü yaşamasının ardından varil fiyatının yaklaşık 30 doların altında kalmasıyla en az yüzde 4 düşerek kayıplarını üçüncü güne taşıdı.

Rupiah ve Güney Kore wonu en az yüzde 1 düşerken gelişen para birimlerinin değer kaybetmesine öncülük ettiler. Malezya ringgiti yüzde 0.8 değer kaybetti.