Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Ciner Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Coşkun Duyak, Ilgın ilçesinde kuracakları termik santralle ilgili, "Ülkemizdeki normal tüketiminin yüzde 2'si bu santral tarafından karşılanacak" dedi.

Kurulacak termik santral için sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelmek üzere ilçeye gelen Duyak, Maden İş Sendikası Konya Şubesini ziyaret etti. Ilgın Termik Santrali'nin tüm hukuki izinlerinin alındığını, projelendirme ve kontrat koşullarının tamamlandığını belirten Duyak, "2016 yılı içerisinde madencilik faaliyetlerine ve santral montajına başlama konularında planlarımız var. Yirmi yıla yakın maden ve santral işletmeciliği tecrübemizin bütün bilgi birikimini kullanarak akışkan yataklı, süperkritik 500 MW’lık bir termik santral dizayn ettik" diye konuştu.

Duyak, inşaatın 36 ay içerisinde tamamlanacağını ve bu santral sayesinde Türkiye’nin enerjide dışa bağımlığının en aza indirileceğini vurgulayarak, "Yatırımın yerli kömürle çalışacak olması, Türkiye’nin hem istihdamına hem de cari açığına çok büyük bir katkı sağlayacaktır. Ülkemizdeki normal tüketiminin yüzde 2'si bu santral tarafından karşılanacak" ifadelerini kullandı.

Ilgın Termik Santrali'nin, Türkiye'de süperkritik buhar koşullarına sahip ve akışkan yatak teknolojisi kullanılan ilk yerli kömür santrali olacağına işaret eden Ali Coşkun Duyak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnsan sağlığına hiçbir zararı olmayacak. Santral, süperkritik buhar koşullarında çalışacak olması sebebiyle diğer santrallere göre çok daha yüksek verime ve çok daha düşük çevresel emisyonlara sahip olacak. Akışkan yataklı kazan ve buhar türbin jeneratör seti üretimi ise dünyanın önde gelen firmalarından ALSTOM tarafından yapılacak."

2 bin 100 kişiye istihdam

Duyak, santralde minimum işletme döneminde bin, inşaat döneminde bin 100, toplam 2 bin 100 kişiye istihdam sağlanacağını kaydetti. Sadece teknik personelin ilçe dışından temin edileceğini, diğer yardımcı elemanların tamamının ise bölge halkından karşılanacağını belirten Duyak, "Bölgenin sosyal ve ticari hareketini değiştirmek adına ticarette tamamen bölgenin dinamiklerini kullanmak bizim ana felsefemizdir” dedi.

Ali Coşkun Duyak, santrale ait tüm yatırım ve ticari faaliyetlerin ilçede olacağına dikkati çekerek, "Lojman konusuna gelince, şirketimiz bünyesinde bir tesis yapacaksak, bu tesis Ilgın’da olabilir. Başka bir bölgeye yapılması söz konusu değil. Lojman yapımından önce teknik personelin aileleriyle yaşayacağı konutlar için Ilgın’daki kiralık evlerin lojman olarak değerlendirilmesini tercih edeceğiz” diye konuştu.