Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Goldman Sachs Group Inc., resesyon uyarıları konusunda "Bay Piyasa"nın yanıldığını kaydetti.

Değer kaybeden hisse senetleri, düşen uzun vadeli tahvil faizleri ve yüksek kredi faizlerinin alarm işaretleri vermesine karşın, New York'ta Jan Hatzius başkanlığındaki Goldman Sachs analistleri, gelişmiş ülkelerin görünümüne daha fazla güven duyuyor.

Bir dizi ekonomi ve piyasa göstergelerine dayandırdıkları modellerinde, Goldman analistleri, önümüzdeki dört çeyrekte, sanayileşmiş ekonomilerde resesyon riskini yalnızca yüzde 25 ve önümüzdeki 2 yıl için ise yüzde 34 olarak görüyor. Her iki tahmin de, finans piyasalarındaki son korkulara rağmen, son 35 yılın ortalama riskinin altında.

ABD ekonomisinin resesyona girme riski, Goldman Sachs'a göre, bahsi geçen iki dönemde, sırsıyla yüzde 18 ve yüzde 23 oalrak görülürken, Euro Bölgesi için bu riskler sırasıyla yüzde 24 ve yüzde 38 ile daha yukarıda.

Hatzius ve çalışma arkadaşları, raporlarında, "Son piyasa zayıflığı, Bay Piyasa'nın dünya ekonomisine ilişkin karamsar görünümüne karşı koyacak kadar cesur yatırımcılar için iyi riske göre ayarlanmıl fırsatlar sunmalı" dedi.