Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dolarda yükseliş bekleyenler kurtuluş için Janet Yellen'a bakıyorlar fakat hayal kırıklığına uğrayabilirler.

Dolar, traderların bu yıl gerçekleştirilecek bir faiz artışına yüzde 30 ihtimal vermesiyle, bu ay 16 önemli paranın 13'ü karşısında değer kaybetti. Analistler ekonominin kötüye gitmesi durumunda, Euro Bölgesi ver Japonya'nın ardından ABD'nin de negatif faiz benimseme ihtimalini değerlendirmeye başladılar. CitiGroup Inc.'e göre Fed Başkanı Yellen Çarşamba günü negatif faize yönelik beklentileri azaltırsa, bu durum ABD tahvil faizlerini yükselebilir ve doları destekler.

New York'ta CitiGroup Döviz stratejisti Steven Englander, “Yellen'ın umudu varlık piyasasındaki düşüş beklentilerini azaltabilmek. Bu şekilde ABD Doları, tahvil faizleri ve hisse senetleri desteklenebilir. Yine de, piyasada kötümserliğin güçlü olduğu zamanlarda, iyi seviyeler sadece satma fırsatı oalrak algılanıyor” dedi.

Dolar, Tokyo'da yüzde 0.5 düşerek yen karşısında 114.55 seviyesinden işlem gördü. ABD parası, Salı günü Kasım 2014'ten bu yana en düşük olan 114.21'den işlem görmüştü. Doların 10 önemli para karşısında değerini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmeyerek 1,220.07 puan oldu.