Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

World Gold Council'e göre, hisse senedi piyasalarında dalgalanma ve büyümeye yönelik endişeler değer biriktirme aracı olarak altın talebini artırırken, altın tüketicileri Çin ve Hindistan bu yıl daha fazla mücevher, külçe altın ve altın para alımını artırabilir.

World Gold Council Hindistan yöneticisi P.R. Somasundaram, "küresel hisse senedi piyasaları bir kargaşanın içerisinde, bu durum da altını çok iyi bir varlık değeri koruma aracı yapıyor." dedi. Kurum çeyreklik olarak yayınladığı raporda küresel trendleri değerlendiriyor. Somasundaram, "Çin ve Hindistan'ın külçe ve para altın talebi bu durumun gerçekleştiğine dair belirtiler." dedi.

World Gold Council raporuna göre, Çin ve Hindistan geçtiğimiz yıl altında küresel tüketim talebinin yarısından fazlasını temsil ediyor. Altın, 1980'den bu yana en iyi yıl başlangıcı performansını gösteriyor. Hisse senedi piyasalarındaki düşüş ve Çin ekonomisindeki büyümenin yaşaşlamasıyla yatırımcıların güvenli liman arayışı altının performansında etkili oluyor. Küresel hisse senetleri 2016'da yüzde 10 değer kaybetti.