Advertisement

Fed Başkanı Yellen, Kongre'deki konuşmasında ABD ekonomisinin kademeli bir faiz artırımının üstesinden gelebilecek güçte olduğu konusundaki güvenini belirtmişti. Yellen önümüzdeki dört haftayı faiz artırımı sürecinin önündeki olası finansal piyasa türbülanslarını hesaplayarak geçirecek.

İşsizlik verisi tam istihdama işaret ederken ve enflasyonun orta vadede yüzde 2'ye doğru yükselmesi beklenirken, FOMC'nin 15-16 Mart toplantısı, politika yapıcıların ne derece verilere bağlı oldukları konusunda bir sınav olacak.
Fed, Aralık'ta son on yıldır ilk kez faiz artırdığından bu yana, Yellen ve meslektaşları, gelecek faiz artırımlarının ekonomik görünüme ilişkin veriler tarafından belirleneceğini söylediler.

Veriler Fed'in faiz artırım sürecindeki durumunu zayıflatmasa da, küresel ekonomiye ilişkin beklentilerdeki belirsizliği yansıtan finansal şartlardaki daralma ve piyasalardaki volatilite Yellen'in elini zayıflatabilecek olan riskler.

Washington'da Cornerstone Macro LLC ortağı Roberto Perli, "Sadece ve kesinlikle verilere bakacak olursanız örneğin istihdam piyasası ve hatta çekirdek enflasyon, Fed Mart'ta faiz artırabilir. Ancak, faiz artırımı sadece bu değişkenlere bağlı değil." dedi. Perli, finansal koşulların ekonomik görünüm üzerine kara bulut gibi çökme riski var, "faiz artırımının ertelenmesi noktasındayız. Piyasanın geneli istikrar kazanırsa ve olumlu veriler gelmeye devam ederse, Fed, Nisan veya Haziran'da faiz artırabilir." dedi.

Yellen, Kongre'de iki gün süren konuşması boyunca sıkça, para politikasının hiç bir şekilde önceden belirlenmiş bir yolda ilerlemediğini söyledi. Yellen'in Kongre'deki yorumları, Fed'in Çarşamba günü açıklanacak olan 26-27 Ocak'taki toplantı tutanaklarından rol çalmış oldu. Ancak, tutanaklar komitedeki görüşlerin dengesini öğrenmek açısından önemli detaylar verecek.