Advertisement

Offshore yuan vadelilerinin spot orana göre iskontosu son bir ayın en düşüğünde yaklaşırken, onshore yuan Pazartesi günü 2005'ten bu yana en hızlı yükselişi kaydetti.

Çin'in para birimine desteğinin güçlenmesiyle dolar rallisi de tersine dönerken küresel yatırımcılar da yuanın değer kaybına yönelik pozisyonlarını kısıyor.

Bloomberg'deki verilere göre, Hong Kong'da işlem gören 12 ay vadeli offshore yuan kontratları bu ay şimdiye kadar yüzde 2'lik bir ralli yaparak döviz kurunun yüzde 1.2'lik kazancının üzerinde performans gösterdi. 12 ay vadeli kontratlar spot orana göre yüzde 3.5 iskontolu işlem görüyor. Bu fark Ocak'ta yüzde 5'e ulaşarak rekor kırdıktan sonra Perşembe günü yüzde 3.3'e düşerek son 1 ayın en düşük seviyesine gerilemişti. Şubat'ta ABD'de faiz artırımı beklentilerinin gerilemesiyle G10 ülkelerinin para birimlerinin tümü dolara karşı değer kazandı.

Bank of Singapore'da Döviz stratejisti Sim Moh Siong, "Ayılara meydan okunuyor. Kararı dolardaki zayıflığın devam edip etmeyeceği verecek. Şu anda Asya ve gelişmekte olan para birimlerinde yaşananlar Fed'in yapacaklarına ve faiz artırıp artırmayacağına bağlı." dedi.