Advertisement

 

Rusya,ABD, NATO, Avrupa Birliği, İngiltere, Almanya, İtalya, Yunanistan, Ukrayna, Belçika ve Azerbaycan'ın aralarından bulunduğu birçok ülke ve kurum Ankara'da düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler için Türkiye'ye destek mesajları gönderirken, başsağlığı dileğinde bulundu.

Ankara'da 28 kişinin ölümüne ve 61 kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırısının ardından dünyadan kınama ve tepki mesajları geldi.

Rusya Parlamentosu Üst Kanadı Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Birinci Yardımcısı Frants Klintseviç, Ankara'da meydana gelen terör saldırısını kınadı. Rus senatör, her türlü terör saldırılarına karşı çıktıklarını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, "ABD, Ankara'da askeri personel ve sivillere yönelik terör saldırısını güçlü şekilde kınamaktadır" ifadesine yer verildi.

​Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa dileklerinin iletildiği açıklamada, "Terör tehdidi ile mücadelede NATO müttefikimiz Türkiye ile güçlü ortaklığımızı tekrar teyit ediyoruz" ifadesi kullanıldı.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Bass: Şok İçerisindeyim

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass ise Twitter mesajında, "Ankara'da gerçekleşen terör saldırısının derin üzüntüsü ve şoku içerisindeyim. Kalbimiz ve dualarımız saldırıdan etkilenenlerledir" ifadelerine yer verdi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter da yaptığı açıklamada, "Savunma Bakanlığı adına Ankara'daki bombalı saldırıda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Düşüncelerimiz bu derin trajedide yaralananlarla birliktedir" yorumunu yaptı. Carter, hain saldırıyı güçlü bir şekilde kınadığını kaydederek, "Türk dostlarımızla dayanışma içindeyiz. Bu saldırı, sadece teröre karşı verdiğimiz mücadelede işbirliğimizi derinleştirecektir" ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de yaptığı yazılı açıklamada, "Ankara'nın kalbinde, askeri personel taşıyan otobüslere dönük terör saldırısını güçlü bir şekilde kınıyorum. Yakınlarını kaybedenlere ve Türk halkına başsağlığı diliyorum. Düşüncelerimiz yaralılarla birilikte. Bu tür saldırılara hiçbir şekilde meşruiyet addedilemez. NATO müttefikleri, terörle mücadelede omuz omuzadır" ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği (AB) ise Ankara'daki terör saldırısı ile ilgili açıklamasında, Türkiye'nin ve Türk halkının yanında olduğunu bildirdi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn'ın ortak açıklamasında, başka bir korkunç saldırının Ankara'nın merkezini vurduğu belirtildi.

AB Komisyonu: Daha fazla bir arada olmalıyız

AB Komisyonu'nun insani kriz yönetiminden sorumlu üyesi Christos Stylianides de Twitter hesabındaki açıklamasında, "Ankara'daki ölümcül saldırıyı güçlü bir şekilde kınıyorum. Terör ve şiddete karşı her zamankinden daha fazla bir arada olmalıyız" ifadesini kullandı.  

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber ve Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, Ankara'daki terör saldırısına tepki gösterdi.

BM'den taziye

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Ankara'daki terör saldırısını kınadı. BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Genel Sekreter Ban, "Ankara'nın merkezinde ve iş çıkış saatinde" meydana gelen saldırıyı kınayarak kurbanların ailelerine taziyelerini gönderdi.

Terör saldırısının faillerinin süratle yakalanarak yargı önüne çıkarılmasını dileyen Ban, "Birleşmiş Milletler bu trajik zamanda Türk halkı ve hükümeti ile dayanışma içindedir" ifadesini kullandı.

Almanya: Korkakça bir olay

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ankara'daki saldırıda hayatını kaybedenler için Davutoğlu’nu arayarak taziye ve dayanışma dileklerini iletti. Davutoğlu'nun da olayın hemen ardından Merkel'in güçlü açıklamaları ve Brüksel'de düzenlenecek toplantının dayanışma ifadesi olarak ertelenmesi sebebiyle teşekkürlerini ilettiği öğrenildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier da Ankara'daki terör saldırısı haberinin kendisini sarstığını ifade etti. Steinmeier, saldırıyı 'korkakça şiddet olayı' olarak niteledi. Steinmeier, saldırıda hayatını kaybedenler için taziyelerini bildirirken, yaralılara da acil şifa dileğinde bulundu.

Çipras, Davutoğlu'nu aradı

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için taziyelerini ilettiği bildirildi.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Çipras, Davutoğlu'nu telefonla aradı. Görüşmede Ankara'da meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler için taziyelerini ileten Çipras'ın, terörle mücadelede Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını söylediği kaydedildi.

İran'dan şiddetli kınama

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, Ankara'daki terör saldırısını şiddetle kınadı. Yarı resmi İranlı Öğrenciler Haber Ajansının (İSNA) haberine göre, Ensari'nin yayımladığı mesajda, "Ankara'daki terör saldırısını şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlerin aileleri, Türk halkı ve devletinin acılarını paylaşıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Fransa'dan kınama ve başsağlığı

Elysee Sarayı'ndan yapılan resmi açıklamada, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın korkunç saldırıyı kınadığı belirtildi. Açıklamada, Fransa'nın Türk halkının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin yanında olduğu da ifade edildi.

Öte yandan, Fransa Dışişleri Bakanlığı da saldırıyı kınarken hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınların baş sağlığı dileğinde bulundu.